Warszawa

Recenzja książki:

Kraina Śpiochów. Bajka muzyczna

Kraina Śpiochów. Bajka muzyczna

Marta Guśniowska
od 5 do 9 lat
PATRONAT

Tuż przed snem

Audiobook Kraina śpiochów to zapis przedstawienia na podstawie bajki autorstwa Marty Guśniowskiej o tym samym tytule, wystawianym w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Wydany został przez wydawnictwo BUKA i oprócz płyty CD, na której znajdziemy 45-cio minutową bajkę muzyczną, dostajemy również niewielką, harmonijkową książeczkę z tekstami piosenek z i ilustracjami niektórych scenek z bajki.

 

Sama bajka przenosi nas do tytułowej Krainy Śpiochów, w której Królewna Śpioszka nie może zasnąć przez nękające ją senne koszmary. Jej ojciec, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć na to rozwiązanie. Z początku sprowadza różnych specjalistów jak np. Profesora śpiochologii stosowanej, Stworka Głodomorka Nasennego i wielu innych. Niestety nikt Księżniczce pomóc nie potrafi więc dzielny tata sam wyrusza na poszukiwanie ratunku dla swojej ukochanej córki co oczywiście wiążę się z całą masą innych przygód, które Król Śpioch napotka po drodze.

 

Audiobook utrzymany jest w mocno sennym klimacie i idealnie nadaje się na bajkę do puszczania przed zaśnięciem. Niestety są też fragmenty bardziej straszne (jak np. piosenka Koszmarów sennych), które mogą młodsze dzieci nieco wystarszyć - Koszmary śpiewają skrzeczącymi głosami, muzyka i dźwięki są mocno niepokojące i ogólnie do zasypiania akurat tego fragmentu nie polecam. Całe szczęście można go szybko przełączyć i przejść do kolejnego rozdziału gdzie dalej jest już naprawdę kojąco i spokojnie. Warto również dodać, że audiobook posiada ograniczenie wiekowe 5+ i być może jest to spowodowane właśnie tym fragmentem.

 

"Kraina śpiochów" próbuje zmierzyć się z problemem zasypiania dzieci i ich sennych koszmarów, które są na pewno doskonale znane wielu rodzicom. Jeżeli i wasze dziecko boi się samo zasypiać (nawet przy zapalonym świetle) i ciągle domaga się towarzystwa mamy lub taty, z którymi najchętniej spędzałoby całą noc to być może właśnie ta bajka w prosty i miły dla ucha sposób wytłumaczy mu, że noc to nic strasznego i że sny potrafią być czymś naprawę niezwykłym i przyjemnym. Ze swojej strony polecam gorąco!

 

Krzysztof Forma

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć