Warszawa

Recenzja książki:

Bajeczki Babeczki cz. 1 - Znikające kropki

Bajeczki Babeczki cz. 1 - Znikające kropki

Ewa Rosolska
od 5 do 7 lat
PATRONAT

Recenzja...

To jedna książka z serii. Każda część ma na celu pomóc w przygotowaniu przed pójściem do szkoły, jednak można je wykorzystać również przy dzieciach w młodszym lub starszym wieku. Autorem Bajeczek Babeczek jest Ewa Rosolska, nauczycielka wczesnoszkolna z długoletnią praktyką. Książeczki są w formacie a4, wydane na grubym i miłym w dotyku papierze. Każda z nich ma cudowne, stonowane kolorystycznie obrazki, które z pewnością ucieszą oko czytelnika, zarówno młodszego jak i starszego. Autorem ilustracji jest Anna Nowocińska-Kwiatkowska. Bardzo podoba mi się wydanie książki, kolorystyka, format czcionki, barwa oraz ilustracje, wszystko dobrane w taki sposób, że nie czuć przepychu czy przesycenia. Jedynym minusem jest miękka oprawka - być może sztywna służyła by dłużej.


Kolejnym plusem "Bajeczek Babeczek" są karty pracy. Na końcu każdej książeczki autorka zamieściła pomysły na zabawy, które jednak mają nie tylko bawić, ale i są pomocą dla rodzica w sprawdzeniu, czy dziecko jest gotowe na pójście do szkoły. Można coś wyciąć, pokolorować, ale i poskakać i poopowiadać. Doświadczony pedagog daje również instrukcje jak sprawdzić czy dziecko jest prawo czy leworęczne, czy dziecko uważnie słuchało, czy potrzebna jest pomoc logopedy.
Pierwsza książka w serii to opowieść „Znikające kropki”. W jesiennym lesie muchomory tracą kropki z czapek, kto im pomoże je odnaleźć? To leśne ludki Teodor i Maurycy spróbują rozwikłać tą zagadkę. Nawet mój trzyletni synek patrząc na ilustrację zastanawiał się, gdzie zniknęły kropki. W kartach pracy znajdziemy kartoniki z postaciami z bajki do wycięcia, a następnie możemy „odtworzyć” historię z bajki układając obrazki w odpowiedniej kolejności. A gdy już wykorzysta się wszystkie możliwości autorka zostawia miejsce na rozwijanie wyobraźni i zachęca do tworzenia własnych opowiadań.


Kolejnym opowiadaniem jest „O mądrej żabce, boćku klekocie i upartej zimie”. Znajdziemy tu przygody tytułowych bohaterów, którzy to próbują przegonić upartą zimę. Biały śnieg, bocian mieszkający przy leśniczówce, który zaprzyjaźnia się z zieloną żabką i razem z innymi zwierzątkami wpadają na genialny pomysł... Jeszcze ciekawsza jest karta pracy. Znajdziemy tu obrazki bociana i żabki, które najpierw kolorujemy i wycinamy tworząc z nich opaskę na głowę. Potem możemy wcielić się w daną postać i poskakać jak żabka, poklekać jak bociek, odegrać teatrzyk. Na kolejnej stronie babeczka pokrótce przedstawia rozwój motoryczny dziecka, radzi jak sprawdzić czy dziecko jest lewo czy praworęczne.


Trzecią z serii jest książeczka "O blaszanym smoku i czekoladowej wróżce” Znajdziemy tu miłą panią, która nie tylko lubi kwiatki ale i gorzką czekoladę! Pewnego dnia na swej samotnej drodze spotyka smoka... Podczas czytania smak i zapach czekolady czuliśmy i u siebie w domu. W karcie pracy poćwiczymy, oprócz malowania, wycinania i budowania, wypowiadanie głosek. Najpierw zbudujemy latającego smoka, a potem będziemy naśladować odgłosy skrzydeł smoka szu-szu, czu-czu, dźu-dźu.

 

Alina Brzeska-Wójcik

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia

Kto obudził niedźwiedzia?

Recenzje CzasDzieci.pl
Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia
... czytaj więcej »

Warto zobaczyć