Warszawa

Recenzja książki:

Zwierzaki świata część 3

Zwierzaki świata część 3

Martyna Wojciechowska
od 6 do 13 lat
PATRONAT

Co biega i lata po łąkach i krzakach

Serii „Zwierzaki świata” Martny Wojciechowskiej nie trzeba już właściwie nikomu przedstawiać. Właśnie ukazał się trzeci tom, który natychmiast wzbudził ogromne zainteresowanie młodych czytelników oraz ich rodziców. Dotychczasowy układ materiału – czyli umiejscowienie poszczególnych bohaterów opowiadań na kontynentach, z których pochodzą, historie zwierząt opowiadane przez nie same jako głównych narratorów, przerywane bajecznie ilustrowanymi ciekawostkami przyrodniczymi i kulturowymi – pozostały niezmienne.

 

Jednym z wyróżników serii National Geographic są niezwykłe w sensie tematyki oraz jakości technicznej zdjęcia z najodleglejszych zakątków świata. Publikacje są przeznaczone dla dzieci, ich odbiór ułatwia duży wyrazisty font oraz przejrzystość opowieści; każde trudne słowo jest wyjaśnione, kluczowe informacje są podkreślone.


Tym razem poznajemy czworo bohaterów: orła Arslana z Mongolii, świnkę morską Koko z Peru, krokodyla George'a z Belize i żyrafę Meli z Botswany. Każdy z bohaterów oprowadza czytelnika po swoim świecie, opowiada o kraju, z którego pochodzi, o jego kulturze, mieszkańcach, popularnych miejscach, zwyczajach. Szczególną frajdę sprawiają mi ciekawostki dotyczące egzotycznej kuchni i mody, w „Zwierzakach świata 3” możemy przeczytać m.in. o rodzajach soli i ziemniaków z całego świata, potrawach z orzecha kokosowego. Do najciekawszych (i nie mówię wyłącznie o zainteresowaniu dzieci, sama otwieram książki Wojciechowskiej, by niezmiennie mnóstwo się z nich dowiedzieć) poruszanych wątków pobocznych, nie wchodzących w skład głównych opowieści, należą: przegląd największych ptaków drapieżnych świata, solne miasto z Peru, działanie garbów wielbłąda i dziobu tukana, przegląd aligatorów, kajmanów i dinozaurów, walki żyraf, zwierzęta, które całe życie spędzają w parach. Niesamowicie dużo tu przeplatających się tematów, pomimo tego jednak nie ma wrażenia chaosu, całość jest bardzo dobrze uporządkowana.

 

Historie opowiadane przez Martynę Wojciechowską uczą, ciekawią i wzruszają do łez, by za chwilę doprowadzić czytelnika do wybuchu śmiechu. Wszystkie opowieści Martyny Wojciechowskiej niosą bardzo ważne przesłanie – uczą dzieci szacunku dla przyrody, uwrażliwiają na los każdego stworzenia, uczą odpowiedzialności. Hasło „Niemożliwe nie istnieje”, którym autorka – zapalona podróżniczka, wielbicielka motocykli – sygnuje całą serię, zdaje się mówić dzieciom: wszystko możesz zmienić, pomimo że jesteś dzieckiem, masz ogromny wpływ na świat dookoła ciebie.

 

Anna Barasińska
mama Anastazji, Michaliny i Maksa

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć