„Gdzie, skąd…” – tak zaczynają pytania dociekliwi. W ten sposób również zaczyna się wiele pytań w nietypowej encyklopedii szkolnej noszącej tytuł Powiedz, gdzie…
Przejrzysty układ publikacji, czyli podział na działy, pytania, odpowiedzi urozmaicone tabelkami z faktami oraz ilustracje, sprawiają, że z chęcią przeglądamy książkę. Dla mniej wprawnego czytelnika dużym ułatwieniem jest wyrazista czcionka oraz tytuł działu na marginesie książki, pozwalający kategoryzować wiedzę.
Wracając do treści, w omawianym tomie dociekanie zaczyna się od wyjaśnienia - Skąd wzięło się słowo „historia”. Na kolejnych kilkunastu stronach przewijają się hasła nawiązujące do miejsc związanych z religiami świata, życiem druidów, Rzymian, amerykańskich pionierów i wielu innych postaci. Znajdziemy odpowiedź na pytanie, gdzie jest najmniejsze państwo świata, czy gdzie odbył się marsz solny.
„Przyroda” to równie obszerny dział. Począwszy od lakonicznej wiedzy na temat - Gdzie żyją słonie?, doszukamy się bardziej szczegółowych informacji, przykładowo - Gdzie znajdują się pióra konturowe? Dział „Świat wokół nas” przynosi raczej ciekawostki niż praktyczną wiedzę, ale już w „Ciele człowieka” dowiemy się po co nam serotonina, gdzie jest wytwarzana, dlaczego jest ważna dla naszego samopoczucia oraz innych funkcji życiowych.
„Nauka i technika” to dział nawiązujący do różnych technologii w przemyśle, opisujący miejsca recyklingu, podający informacje o zastosowaniu soczewek oraz poruszający tematy związane z astronomią i kosmonautyką.
Publikacja należy do wydawnictw, które ładnie prezentują się na półce, ale spełnią swe zadanie, dopiero wówczas, kiedy będziemy sięgać po nie dosyć często. Sprzyja temu ciekawa forma encyklopedii, czyli pytania, a to droga do budowania twórczej dociekliwości i zdobywania wiedzy.
Inne publikacje z tej serii to – Powiedz, kiedy…, Powiedz, czy wiesz…, Powiedz, jak…, Powiedz, dlaczego… Warto mieć je wszystkie w komplecie.
Anna Żaczek