Warszawa

Recenzja książki:

Która to Malala?

Która to Malala?

Renata Piątkowska
Maciej Szymanowicz (Ilustr.)
od 7 lat
PATRONAT

Czy wiesz, która to Malala?

W porozumieniu z Muzeum Powstania Warszawskiego wydawnictwo Literatura stworzyło serię „Wojny dorosłych – historie dzieci”, przybliżającą tematy trudne, odnoszące się do kryzysów, wojny i cierpienia, którymi na co dzień nie dzielimy się z dzieckiem. Po sukcesie Czy wojna jest dla dziewczyn?, Wszystkie moje mamy oraz Syberyjskie przygody Chmurki, nadszedł czas na książkę Która to Malala? - wartościową historię, tym razem z pogranicza Pakistanu.


Malala to dziewczynka występująca w obronie praw dzieci. Urodzona w 1997 roku w Mingorze, od najmłodszych lat żyła w przekonaniu, że wykształcenie zapewni jej wolność. Kiedy talibowie zaczynają zamykać, a potem niszczyć szkoły, uniemożliwiając pakistańskim dziewczynkom zdobywanie wiedzy, Malala, w ramach sprzeciwu, otwiera blog, na którym opisuje swoje życie i poglądy, narażając się tym samym na atak. By ją uciszyć, w 2008 roku talibowie organizują zamach na jej życie. Dziewczynka zostaje postrzelona w głowę, na szczęście cudem przeżywa. Jak toczą się jej dalsze losy, wyjaśnia się na kartach książki…


Która to Malala? udowadnia, że lektury dla dzieci również zasługują na miano bestsellerów. Dlaczego? Po pierwsze, opowiedziana przez Renatę Piątkowską historia w trafny sposób dopasowuje się do perspektywy młodego czytelnika, który ma możliwość spojrzeć na bohaterkę swoimi oczami – oczami dziecka - i w ten sposób, w większym stopniu, zrozumieć trudną historię. Po wtóre, dużą rolę odgrywa fabuła, dotykająca w prosty i ogólny, ale nie pobieżny sposób, problemu nieprzestrzegania prawa dzieci do nauki. Ogromnym atutem jest również dostosowany do wieku najmłodszych styl. Opowieść o Malali, przepleciona wypowiedziami internautów, którym los dziewczynki nie był obojętny, a także pakistańskimi, pouczającymi opowieściami, sprawia, że książkę chce się czytać całą, bez chwili przerwy. Ponadto inspiruje do wyszukiwania kolejnych informacji zarówno o dzielnej bohaterce jak i kulturze, w jakiej się wychowywała.


Każdy temat można przedstawić z kilku stron. Próba wniknięcia w perspektywę dziecka jest jednym z trudniejszych zadań, ale wydawnictwo Literatura kolejny raz spisało się znakomicie. W profesjonalny sposób przybliża trudną tematykę, uwrażliwiając dzieci na los drugiego człowieka. Oddające treść ilustracje i świeże spojrzenie na literaturę dziecięcą z pewnością zachęcają również do sięgnięcia po inne pozycje serii.

 

Eliza Idczak

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć