Rzeczywistość szkolna to temat wielu utworów literackich. Jaka jest w powieści Mój szkolny musical i inne męczarnie - prześmiewcza, poważna, zwyczajna?
Z pewnością trochę „angielska”, chociaż w polskich realiach szkolnych również tworzy się musicale, opracowuje scenografie, rysuje szkolne komiksy. Mamy również rywalizację wśród uczniów, zazdrość, plotki, podstępne działania, kłamstewka dla własnych potrzeb i zgoła odrębne działania na polu społecznym – walkę ekologów o zdrową przyszłość naszej planety.
Catherine Wilkins, autorka serii książek o Jessice, na swojej stronie internetowej przedstawia siebie jako osobę z ukończonym dyplomem z socjologii i poszukującą miejsca na ziemi. Ostatecznie odnajduje siebie jako pisarkę z poczuciem humoru, uwielbiającą historię, podróżniczkę, mamę dwóch córek oraz opiekunkę przygarniętych kotów.
Bohaterka serii Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie – Jessica utalentowana plastycznie (rysowniczka szkolnych komiksów), tym razem dostaje swoje „pięć minut” zdobywając rolę głównej scenografki w zespole przygotowującym nowy szkolny musical. Zawsze marzyła o tym. Współpraca w zespole nie jest jednak taka prosta. Nie bardzo potrafi dogadać się z koleżankami. Szczególnie Harriet, „cierpiąca” na przerost ambicji, utrudnia jej zintegrowanie się z grupą. Harriet zostaje przydzielona do zespołu Jessici, pomimo braku zdolności plastycznych. Stara się jednak przewodzić całej grupie twierdząc, że jest urodzoną liderką. Jessica musi się opowiedzieć za jedną z nielubianych koleżanek- Harrietą lub Amelią…
W konflikty włączają się również rodzice. Być może Harriet pragnie wszędzie błyszczeć, bo to jest ambicją jej rodziców? Coś w tym z pewnością jest. Widzimy to szczególnie wtedy, gdy nasilają się spory pomiędzy rodzicami obu dziewczynek. Nauczycielka szuka rozwiązania problemów i postanawia ofiarować Harriet poradnik Jak dogadywać się z ludźmi.
Kolejne wątki toczą się wokół spraw domowych, a więc brata dziewczynki, nowego psa oraz budowy nowej drogi, która będzie przechodzić przez tereny objęte ochroną ekologiczną. Ojciec Jessici staje w obronie przyrody i rozpętuje lokalną wojnę. Mężczyzna konsekwentnie podtrzymuje swoje zdanie, skutkiem czego zamieszkuje na drzewie.
Kto ostatecznie wygra w sprawach szkolnych, rodzinnych i środowiskowych? Warto dotrwać do ostatnich stron, bo tam znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Wakacyjna powieść, lekka, zabawna i życiowa.
Anna Żaczek