Warszawa

Recenzja książki:

Świat w sekundzie

Świat w sekundzie

Isabel Minhós Martins
Bernardo Carvalho

Życie jak w kalejdoskopie

„… Statek napotyka sztorm na Morzu Bałtyckim. (…) Bardzo, bardzo stara kobieta zamyka oczy do snu. (…) Chłopiec pierwszy raz łapie równowagę na rowerze. Przesyłka dociera do celu. (…) Dom rozpada się”.

 

Zmienia się świat. Nigdy nie stoi w miejscu. Nie zasypia. Nie robi sobie przerwy. Nawet na sekundę, zbyt cenną by oddać ją za darmo. Ile kosztuje sekunda? Czasem tylko mrugnięcie oka. Kiedy indziej czyjeś życie. Często radość, smutek, strach. Zawsze ułamek ludzkiego istnienia. Fragment innej opowieści. W każdej sekundzie dzieją się rzeczy zupełnie standardowe lub przeciwnie – całkiem niezwykłe. Wszędzie.

 

Książka Isabeli Minhos Martins to wielostronicowa pocztówka z podróży dookoła świata, której bohaterami są zwykli ludzie i ich codzienność. Jednosekundowa historia życia globalnego społeczeństwa zapisana krótkimi zdaniami, pozornie nie związanymi ze sobą nawzajem, a jednak stanowiącymi jedną całość. Skrót wiadomości z planety Ziemii pokazany w świeży, pełen artyzmu, a zarazem prostoty, sposób.

 

Do tego, utrzymane w kreskówkowej stylistyce, ilustracje Bernardo Carvalho. Ciepłe, spójne i doskonale wpisujące się w reportażową konwencję książki. Całość do schrupania.

 

Polecamy

Warto zobaczyć