Utwór Marii Terlikowskiej zalicza się do wczesnych tekstów o tematyce ekologicznej adresowanych do dzieci młodszych. Motyw walki o drzewo został tu ujęty w subtelną, na poły baśniową fabułę, nie tracąc walorów celnej i zarazem żartobliwej obserwacji socjologicznej. Tytułowe drzewo rosnące na podwórku jest tu swoistym czynnikiem więzi i komunikacji między mieszkańcami, ale też pobudką dla wyobraźni i marzeń dziecięcych.
Napisany z wielkim poczuciem fantazji i humoru, świetnie dostosowany do potrzeb i zainteresowań dziecka, tekst ten może być zaliczony do rzędu najciekawszych małych form literackich dla dzieci powstałych w latach 70.
Edycja z 1975 roku wzbogacona o subtelne i poetyckie ilustracje Teresy Wilbik tworzy znakomitą całość z pewnością godną przypomnienia w obrębie serii wydawnictwa „Muza” Skarby Muzeum Książki Dziecięcej, którą to serię oceniam bardzo wysoko. W moim przekonaniu zarówno cała seria jak i omawiana tu pozycja Marii Terlikowskiej zasługuje na intensywne wsparcie i promocję.
Prof. dr hab. Joanna Papuzińska-Beksiak