Warszawa

Recenzja książki:

Zdrowie z natury

Zdrowie z natury

Burke Lennihan

Dla tych, którzy odpowiedzialnie podchodzą do zdrowia

Książa Zdrowie z natury okazała się zupełnie czymś innym niż myślałam, że jest. Publikacja podzielona jest na 5 części.


Pierwsza: budowanie solidnej podstawy - porusza problem zdrowego jedzenia, suplementacji oraz zdrowia emocjonalnego.

 

Druga część: leki naturalne na powszechne dolegliwości -  tu w alfabetycznej kolejności (zdecydowany plus) omówionych jest wiele (około 60) dolegliwości i chorób. W części tej proponowane są sposoby na szybka interwencję, w przypadku danej dolegliwości oraz sposoby na leczenie długofalowe. Plusem jest również wyłuszczenie „mądrości życiowych”, które pozwalają na podjęcie działań, w przypadkach, kiedy wszelkie inne formy leczenia okazały się nieskuteczne. Myślę, że rozdział ten może być dobrym wstępem do dalszych poszukiwań i studiowania naturalnych metod leczenia.


Część trzecia: zaopatrywanie apteczki leków naturalnych - znajdziemy tu propozycje stosowania leków wieloskładnikowe, ziół leczniczych, esencje kwiatowe (zwłaszcza dla ukojenia emocji), soli komórkowych i leki homeopatyczne.


Część czwarta: jak stosować leki homeopatyczne? W tej części autorka opisuje leki homeopatyczne. Wskazuje firmy, których leki według jej doświadczenia są lepsze od innych. Wyjaśnia działanie specyfików i uczy jak czytać etykiety.


Ostatnia, piąta część: twój system wsparcia- wskazówki dotyczące samodzielnego dociekania do metod leczenia dolegliwości, znalezienia lekarza medycyny holistycznej oraz ludzi, którzy myślą o leczeniu podobnie.


To w skrócie i bez osobistych refleksji. A moja ocena jest taka: pozycja zdecydowanie godna polecenia.


Myślę, ze każda osoba, która szuka alternatywnych form leczenia i dbania o swoje zdrowie powinna zapoznać się z tą lekturą. Mam jednak sporo wątpliwości i nikogo nie namawiałabym do stosowania wszelkich pomysłów zamieszczonych w tej publikacji. Lennihan przytacza jak należy zbilansować codzienną dietę i wyeliminować z niej najbardziej szkodliwe dla zdrowia produkty. Przedstawia skuteczne ćwiczenia energetyczne i techniki chiropraktyczne, specyfikę i zastosowanie terapii czaszkowo-krzyżowej. I to kolejny plus tej pozycji.
Przy opisywanych dolegliwościach zabrakło mi jednak zatrzymania się na przyczynach konkretnych dolegliwości. W mojej ocenie, to właśnie od poznania przyczyn powinniśmy zaczynać leczenie.


Natomiast zbyt dużą wagę według mnie autorka przypisuje homeopatii. Zioła i dietetyczne wskazówki są tylko dopełnieniem. Dlatego chyba czuję się nieco zmylona tytułem lektury. Oczekiwanie moje było raczej skierowane na uzyskanie informacji o stosowaniu sposobów leczenia, czy nawet bardziej profilaktyki, które oparte są na naturalnych, nieprzetworzonych specyfikach (z natury, z pola, łąki, ogrodu). Mam poczucie, że książka ta stała się leksykonem leków i suplementów, a ja uważam, że od szpikowania siebie i bliskich mało naturalnymi środkami należy uciekać.


Pomimo mojej krytyki z pełnym szacunkiem odnoszę się do wieloletniego doświadczenia autorki w prowadzeniu sklepu ze zdrową żywnością i współpracy z klientami. W książce pojawiło się mnóstwo pozytywnie zakończonych historii klientów autorki. Zatrzymują one czytelnika i nakazują zastanowić się, czy historie te wystarczająco nie potwierdzają, że proponowane suplementy są skuteczne.


Autorka w przystępny sposób wyjaśnia działanie homeopatii. Nie boi się mówić o kontrowersjach, sceptycyzmie, czy utrudnionym dostępie homeopatów do aktualizacji haseł na Wikipedii (co totalnie mnie zadziwiło).


Dodatkowo informacja o tym, że Bruke Lennihan pochodzi z rodziny lekarskiej, jest absolwentką Harvardu i uczennicą znanego homeopaty dr Luca de Scheppera. Obecnie praktykuje homeopatie w Lydian Center for Innovative Medicine (Cambridge, Massachusetts, USA). Ściśle współpracuje z kręgarzami, praktykami akupresury, naturopatami i terapeutami czaszkowo-krzyżowymi, zdecydowanie podnosi w moich oczach rangę jej doświadczeń i zdobytej wiedzy, którą dzieli się. 


Nie pozostaję jednak bezkrytyczna, ponieważ mam wrażenie, że autorka pomimo wielu doświadczeń idzie jedną, utartą ścieżką homeopatii i suplementacji.
Pomimo iż książka jest przesycona homeopatią, można w niej znaleźć również wiele ciekawych wskazówek, adresów stron internetowych, odesłań do bestsellerowych publikacji, które umożliwiają pogłębienie wiedzy o medycynie naturalnej, a nie tylko homeopatii.


Uważam jak wspomniałam we wstępie, że pozycja Zdrowie z natury jest jedną z tych, które należy przeczytać jeśli poważnie i odpowiedzialnie podchodzi się do swojego zdrowia.

 

Agnieszka Jelińska-Hok

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć