Książka pt. Ucieczka z tajemniczego ogrodu jest świetną pozycją, która zabiera nas do jakże tajemniczej i zarazem strasznej przeszłości…
Jest to utwór, który nie tylko zapoznaje nas z niesamowitymi przygodami dwójki dzieci: Gabrysi i Nilsona, ale posiada również wiele innych cennych atutów.
Główni bohaterowie tej opowieści właśnie rozpoczęli wakacje szkolne, a Nilson czeka na upragniony dwutygodniowy wypoczynek w Oslo, który miał spędzić razem ze swoim ojcem. Jednak w ostatniej chwili tata Nilsona odwołuje wczasy w Oslo, z powodu ważnego wyjazdu do Londynu w sprawach zawodowych. Nilson postanawia więc zrekompensować sobie wszelkie straty poprzez zażądanie od ojca nowego smarfona i dysku komputerowego. Kilka dni póżniej Nilson otrzymuje przesyłkę od taty z Londynu, w której zamiast smartfona i dysku komputerowego jest fujarka z kornikiem… Chłopiec otrzymuje również e-maila od taty, w którym ojciec tłumaczy się z braku zażądanych przez syna szachów i wyraża podziw dla jego nowych zainteresowań związanych z upragnionymi prezentami – szachami i fujarką.
Jak to się stało, że Nilson otrzymał szachy i fujarkę zamiast nowego telefonu komórkowego i dysku komputerowego? Skąd znalazł się kornik w fujarce? Czego symbolem jest kornik? Jakie przygody przeżyje Gabi z Nilsonem dzięki niechcianym prezentom? Tymi pytaniami zachęcam do przeczytania książki…
Na pochwałę zasługują szata graficzna oraz wiek bohaterów, który jest zbliżony do potencjalnych czytelników tego dzieła. Tekst oparty jest na fantastyce, przez co wzrasta jego atrakcyjność i ciekawość. Poza tym dzięki książce możemy zaciekawić dzieci historią jako przedmiotem szkolnym i pokazać im, że nie musi być ona nudna i trudna, a wręcz przeciwnie: może być interesująca, intrygująca i niezwykle tajemnicza.
Lektura ta ukazuje również różne relacje między rodzicem a dzieckiem, co może przede wszystkim osoby dorosłe czytające ten tekst zmusić do głębokich refleksji.
Moim zdaniem Ucieczka z tajemniczego ogrodu to tak naprawdę ucieczka do tajemniczego ogrodu.
Angelika Herkowiak