Warszawa

Recenzja książki:

Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza

Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza

Barbara Gawryluk
Magdalena Kozieł-Nowak (Ilustr.)
od 7 lat
PATRONAT

Nie ma tego złego..

„Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza” to ciepła, wzruszająca, a przy tym bardzo mądra książka.


Jak się zaczyna? Tata nastoletniego Iwana, dość niespodziewanie dla chłopca, pomimo wcześniejszych zapewnień, deklaracji o ojcowskiej miłości, postanawia opuścić rodzinę, aby zacząć nowe życie. Nastolatek musi poradzić sobie z tą nową sytuacją sam. Przecież jego mama też cierpi. Na to nakładają się kłopoty w szkole. Niezrozumiany przez nauczycieli i samotny wśród uczniów łamie regulamin szkolny. Grozi mu wyrzucenie ze szkoły. Zostaje skierowany jako wolontariusz do schroniska dla zwierząt. Kogo tam poznaje? Jak ułożą się relacje chłopca z rodzicami? Czy zdecyduje się na rozmowę z ojcem? Kim jest Czarna i Klifka?


Książka nie narzuca żadnego modelu, wzoru wychodzenia z trudnych sytuacji. Wspiera, podnosi, motywuje i daje nadzieję! Czytelnik przechodzi wraz z bohaterem przez wszystkie te trudne momenty. Zyskuje wiarę we własne siły i w lepsze jutro. Iwan stopniowo otwiera się na świat i na nowych przyjaciół. Zaczyna spełniać swoje marzenia!


Autorka opisuje świat chłopca z niezwykłą delikatnością, jakby z pewnego dystansu, niczym baczny obserwator, który pozostawia wolność decyzji głównemu bohaterowi. Umiejętnie stopniuje napięcie. Bez wątpienia utrzymuje uwagę czytelnika. Płynnie przechodzi od zarysowania sytuacji rodzinnej chłopca do oddania klimatu nadmorskich przygód Iwana. Mistrzowsko wplata autentyczny wątek poszukiwania wraku statku Mount Vernon.

 

W tej książce czuć szum wiatru i kołysanie nadmorskich fal! Jest to wspaniała lektura nie tylko na wakacje, ale i na długie zimowe wieczory, kiedy tak bardzo tęsknimy za słońcem. Z pewnością polecę ją mojej nastoletniej córce!

 

 

Anna Kowalska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć