Warszawa

Recenzja książki:

Grzeczne dziecko

Grzeczne dziecko

Thomas B. Brazelton
Joshua D. Sparrow
PATRONAT

Czy możliwe jest wychowanie bez dyscypliny?

Okresowi wczesnego dzieciństwa towarzyszy naturalna potrzeba poznawania świata, badania granic i łamania reguł. Pojawiają się nieposłuszeństwo, wymuszony płacz, marudzenie, bicie, docinanie czy napady złości, niszcząc wyidealizowane wyobrażenie grzecznego potomka.

 

Aby uniknąć zawirowań i frustracji, rodzice wprowadzają dyscyplinę, często opartą na tej, którą pamiętają z własnego dzieciństwa. Pojawiają się pytania, jak wprowadzić kary i nagrody, nie przekraczając zdrowych granic, jak wpajać zasady, nie ograniczając inicjatywy dzieci i wiary we własne możliwości. Wśród takich dylematów łatwiej będzie się odnaleźć, trzymając w ręku książkę wydawnictwa GWP, Grzeczne dziecko Thomasa Brazeltona i Joshuy Sparrowa.


Autorzy poradnika to światowej sławy specjaliści, doktorzy nauk medycznych, mający duży wkład w dziedzinie rozwoju dziecka. Ich współpraca przyczyniła się do powstania krótkich książek pełnych konkretnych rad, ułatwiających rodzicom i pedagogom zrozumienie problemów pojawiających się podczas wychowania dziecka.


Grzeczne dziecko to praktyczna, wartościowa pozycja dla opiekunów, zawierająca konkretną wiedzę: porady pedagoga wzbogacone wiedzą psychologiczną. Pierwsze trzy rozdziały poświęcone zostały teoretycznemu podejściu do tematu dyscypliny. Autorzy omawiają momenty przełomowe w rozwoju dziecka, wpływ i reakcje rodziców na dyscyplinę oraz zalety i wady metod dyscyplinowania; zwracają uwagę na samodzielność i samodyscyplinę dziecka, a także na jego samoocenę. Dzięki rozdziałowi czwartemu natomiast, czytelnik nabędzie cenną wiedzę z zakresu reagowania na problemy występujące u dzieci najczęściej (między innymi kłamstwa, rozłąka, ucieczki z domu, oszukiwanie, rozpieszczanie).


Główne zalety lektury to przede wszystkim uniwersalność jej treści, opierająca się na sprawdzonych teoriach, wyróżnienie ważniejszych informacji na szarym tle, zwracające uwagę czytelnika i ułatwiające wybiórcze korzystanie z książki (przy mniejszej ilości wolnego czasu) czy powrót do intrygujących kwestii, a także rzeczowy, ale przystępny i nienużący język, zachęcający do systematycznego korzystania z propozycji.


Walorem jest również jakość wydania, gdyż poradnik, zbliżony wielkością do wydań kieszonkowych, można zabrać ze sobą niemalże wszędzie i czytać w wolnej chwili.


Pozycja Thomasa Brazeltona i Joshuy Sparrowa zasługuje na uwagę, gdyż wskazuje drogę pokonywania trudności, podkreślając, że najważniejsze są pamięć o indywidualności oraz zdrowa dyscyplina, niepozbawiająca dziecka wiary w siebie. To doskonała książka dla wszystkich rodziców, których małe dzieci zaczynają odkrywać świat niezależności i próbują łamać zasady niezrozumiałego jeszcze świata.
 

 

Eliza Idczak

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć