Warszawa

Recenzja książki:

Patka i Pepe. Zagadka wieżowca

Patka i Pepe. Zagadka wieżowca

Aga Szczepańska
od 5 do 10 lat
PATRONAT

Dla poszukiwaczy przygód i nie tylko

Czy we współczesnym gdańskim wieżowcu (zdaniem dzieci na szczycie świata) mogą straszyć duchy? Mniej więcej nad wyjaśnieniem takiej zagadki pracuje Piotrek (Pepe) oraz jego warszawska kuzynka Patrycja - w skrócie Patka.

 

Patka na nowo przeżywa odwiedziny dawno nie widzianego Gdańska. Już pierwszego dnia pobytu u kuzyna poznaje kilku niezwykłych mieszkańców wieżowca - tajemniczą Teosię, która podnosi ciężary, skrzypaczkę Klarę, Ciotke Lotkę - byłą tancerkę mówiącą dziwnym językiem, chińskiego ogrodnika Dziadka Wanga oraz kilka innych zwykłych postaci,  noszących jednak niecodzienne przezwiska. Ważną postacią jest przyjaciel Piotrka - Władek. Chłopak cierpi na pewną chorobę, która wcale nie przeszkadza mu w codziennym życiu i błyskotliwym rozwiązywaniu zagadek. Dzieci, zwiedzając Gdańsk  i wypoczywając podczas letnich dni, rozwiązują zagadkę ducha oraz starego dokumentu ukrytego w miejscu, w którym nikt się tego nie spodziewał.

 

Książka oprócz warstwy typowo przygodowej porusza dwa tematy ważne z punktu widzenia dziecka. Otóż Patka zamartwia się kłótniami rodziców: dziewczynka nie może zrozumieć, że zwykła kłótnia o tapetę może doprowadzić do rozwodu. Drugi problem to temat przyjaźni z chorym rówieśnikiem. Często dzieci odrzucają osoby chore, tu pokazano obraz chłopca chorego na zespół Aspergera. Autorka używając tej nazwy, nie opisuje objawów choroby, ale myślę, że czytelnik pokusi się o sprawdzenie, na czym ona polega. Jeśli również nie zrozumie pojęć takich jak adrenalina czy pracownia lutnicza, książka pobudzi go do poszukania wyjaśnień w dostępnych dla niego źródłach.

 

Zagadka wieżowca Agi Szczepańskiej to trzecia część serii detektywistycznej o Patce i Pepe skierowana do dzieci i młodzieży – tu muszę dodać, że moim zdaniem bardziej dla czytelników szkoły podstawowej. Dla fanów tego typu powieści mam również dobrą informację: autorka w epilogu zapowiada kontynuację przygód.

 

Początkowe części mają bardzo dobrą rekomendację, ponieważ znalazły się w 2013 roku w gronie najlepszych powieści dla młodych czytelników na portalu literackim Granice.pl oraz polecane są przez inne witryny takie jak Zbrodnia w Bibliotece i Portal Kryminalny.

 

Anna Żaczek
nauczyciel-bibliotekarz

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć