Warszawa

Recenzja książki:

Zwierzaki świata

Zwierzaki świata

Martyna Wojciechowska
od 6 do 14 lat

Ciekawe i poruszające opowieści

Zwierzaki świata to pełna ciekawych i wzruszających opowieści, bogato ilustrowanych materiałem fotograficznym, książka autorstwa Martyny Wojciechowskiej i jej pięcioletniej córeczki. Tym razem jednak znana podróżniczka zabiera swych czytelników, małych i dużych (zgodnie z informacją na okładce – adresatami jej są dzieci w wieku od 3 do 103 lat!) w podróż w egzotyczne zakątki świata, by przedstawić im bliżej historię, zwyczaje i środowisko życia pięciu przedstawicieli fauny, których dane jej było osobiście poznać.

 

Czyniąc bohaterami oraz narratorami swej książki obce raczej, ze względu na inną strefę klimatyczną, zwierzęta autorka sprawiła, że czytanie ich losów jest dla małych czytelników fascynującą przygodą. Sama wraz z moimi pociechami (lat 4 i 7) dałam się porwać tej niesamowitej lekturze. Wzruszające przygody Carlita, młodego mrówkojada z Wenezueli, psotnego orangutana z Borneo o wdzięcznym imieniu Happy, białego szczura – mieszkańca indyjskiej Świątyni Szczurów, słonika-sierotki z Kenii, zwanego Fusi i hipopotamicy-gwiazdy TV o imieniu Jessica czyta się z zapartym tchem. Choć bohaterów jest jedynie pięcioro, cała książka liczy sobie blisko 150 stron i wciąga tak bardzo, że trudno się od niej oderwać.

 

Warto jednak zasiąść do jej lektury z dziećmi, by w rodzinnym gronie przenieść się w odległe zakątki naszego globu i poprzez zabawę poznać nie tylko fakty z życia kilku gatunków fauny, ale także wzbogacić wiedzę z zakresu przyrody i geografii. Książka Zwierzaki świata to bowiem doskonałe połączenie zajmującej opowieści z atlasem geograficznym i przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Jeszcze przed rozpoczęciem lektury dzieci mogą, korzystając z barwnej mapy świata, dowiedzieć się, skąd pochodzą jej egzotyczni bohaterowie, a także w jakiej strefie klimatycznej żyją (puszcza amazońska, wyspa Borneo, Radżastan w płn. Indiach, afrykańska sawanna, RPA), jakie inne zwierzęta można tam spotkać itp.

 

Sama zaś opowieść każdorazowo pełna jest przepięknych fotografii, które dodatkowo wzbogacają treść książki, a także służą do prezentacji informacji o gatunkach zwierząt będących bohaterami Zwierzaków świata. Zebrane są one zwykle na dwóch stronach kończących każdy rozdział. I tak podczas lektury dowiedzieć się można licznych ciekawostek, np. ile godzin dziennie odpoczywa mrówkojad, po czym rozpoznać dorosłego orangutana, jak szczur manifestuje swe zdenerwowanie, ile litrów wody dzienne wypija słoń oraz jakie zabarwienie ma pot hipopotama. Cała wiedza podana jest w przystępny i bardzo atrakcyjny dla młodych czytelników sposób.

 

Ponadto w książce znaleźć można inne informacje, które zapewne zainteresują także dorosłych czytelników, takie jak np. skąd się bierze czekolada (zdjęcie kakaowca i jego ziaren), jak wygląda termitiera, co jedzą mrówkojady, jak wyglądają egzotyczne owoce typu liczi, marakuja, durian (słynący z obrzydliwego zapachu!), co jada się w Indiach, które zwierzęta zalicza się w poczet słynnej "wielkiej piątki" i dziesiątki najgroźniejszych zwierząt na świecie. Każdy zatem znajdzie tu coś dla siebie.

 

Dodatkową pomocą, zwłaszcza podczas lektury Zwierzaków świata z dziećmi, są rozdziały zatytułowane "Tematy do rozmowy", które poruszają istotne kwestie inspirowane każdą z opowieści. Są to zazwyczaj tematy bardzo trudne. Można zatem, korzystając z podpowiedzi autorstwa Dominiki Słomińskiej, doświadczonego psychologa dziecięcego, poruszyć w rozmowie nad książką takie tematy, jak prawdziwa przyjaźń, śmierć, kłusownictwo, rozpad rodziny.

 

Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko w rodzinnym gronie zasiąść do lektury Zwierzaków świata. Gorąco polecam!

 

Karina Hanisz

 

Przeczytaj również

Polecamy

Inne recenzje

Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia

Kto obudził niedźwiedzia?

Recenzje CzasDzieci.pl
Opowieść wigilijna w malarskiej interpretacji Józefa Wilkonia
... czytaj więcej »

Warto zobaczyć