Łódź

Recenzja książki:

To zwierzę mnie bierze

To zwierzę mnie bierze

Adam Wajrak
od 8 lat

Przyroda jak najpiękniejsza bajka

a

Moja córka od najmłodszych lat ma styczność z książkami Adama Wajraka. Zawsze uwielbiała jego przyrodnicze opowieści i słuchała ich jak najpiękniejszych bajek (tym razem prawdziwych). Nie wahałyśmy się więc i na wakacyjny wyjazd zapakowałyśmy najnowszy zbiór felietonów Wajraka To zwierzę mnie bierze. Chociaż książka ma ponad 300 stron, to jej format jest bardzo poręczny.

 

Nie zawiodłyśmy się! Wciągnęły nas historie dzięciołów, dzierzb, sikorek, lisków, kozic, świstaków, korników i innych zwierząt. Ze zdziwieniem czytałyśmy m.in. o wielkich czułkach pewnego ślimaka, wężach eskulapa mieszkających w jednym z bieszczadzkich barów oraz antykukułczych umiejętnościach zaganiacza. Rozbawiły nas puchate dzieci puszczyka i atakujący chomik. Odkryłyśmy tajemnicę zięb pukających w okna. Poznałyśmy też niezwierzęcych bohaterów: olbrzymie drzewa oraz śluzowce.

 

Wajrak jest pasjonatem przyrody, a do pisania ma wielki talent. Wiele się można od niego dowiedzieć. Cierpliwie podgląda przyrodę, a swoje spotkania ze zwierzętami opisuje tak ciekawie, sugestywnie i entuzjastycznie, że czytelnik sam chciałby je przeżyć. W książce widać piękno i mądrość natury, biologiczne zależności, a także wpływ (często niszczący) człowieka na środowisko. Wszystkie opowieści autor udokumentował pięknymi zdjęciami i podparł fachowymi wyjaśnieniami naukowców.

 

Książka jest podzielona na rozdziały–miesiące. My czytałyśmy ją kolejno od początku do końca, ale można to robić „na wyrywki”. Wtedy przydałby się indeks zwierząt, którego tu, niestety, brak.

 

Zbiór To zwierzę mnie bierze dobrze się czyta w każdych okolicznościach, np. przed snem, po śniadaniu, w czasie podróży. A potem chce się do lasu, do przyrody. Polecamy!

 

Joanna Bednarczuk

 

a

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)