Obserwując pracę polskich placówek edukacyjnych można odnieść wrażenie, że podręczniki i zeszyty ćwiczeń zastępują inne formy zdobywania wiedzy. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska wprowadziła nawet pojęcie „papierowej edukacji”, zwracając uwagę na fakt, że nauczyciele zmuszani są prowadzić zajęcia w oparciu o zadania zawarte w podręcznikach. Przy takim sposobie nauczania kładziemy więc nacisk na ilość, a nie jakość, w związku z czym nie można mówić o zainteresowaniu nauką czy rozwijaniu kreatywności uczniów.
Na szczęście na rynku wydawniczym pojawiają się jeszcze atrakcyjne lektury, pomagające nauczycielom uatrakcyjnić dzieciom naukę i rozbudzić w nich chęć poznawania świata. Jedną z pozycji, po które warto sięgnąć, jest Radosne przedszkole Doroty Niewoli. Zawiera ciekawe propozycje tematów kompleksowych na cały rok, w tym zabawy relaksacyjne i integracyjne, wierszyki czy scenariusze teatrzyków, które na pewno będą bawić i uczyć.
Warto zwrócić uwagę na dużą ilość zawartych w książce inspirujących pomysłów, które możemy wykorzystać w czasie zajęć. Przedstawione w przejrzysty sposób, umożliwiają wyrywkowe korzystanie z lektury. Przyczyniają się do rozwoju małej motoryki, stopniowego oswajania się dziecka ze zjawiskami występującymi w przyrodzie, zauważania prawidłowości matematycznych i reguł występujących w społeczeństwie. Zabawy skonstruowane są w taki sposób, że możliwa jest ich dowolna modyfikacja, w związku z czym czytelnik może dostosować je do wieku, liczebności i aktywności grupy oraz omawianego aktualnie tematu.
Pozycja Doroty Niewoli to zatem nieoceniona pomoc, skarbiec pomysłów, który serdecznie polecam każdemu nauczycielowi przedszkola oraz osobom pracującym z małymi dziećmi, gdyż doskonale urozmaici zajęcia, zainspiruje i zapewni wszechstronny rozwój naszych pociech, zapewniając jednocześnie mnóstwo frajdy.
Eliza Idczak