Warszawa

Recenzja książki:

Japońskie baśnie i opowieści

Japońskie baśnie i opowieści

Wioletta Laskowska-Smoczyńska
Katarzyna Nowak
od 6 do 12 lat
PATRONAT

Czy łatwo jest zrobić latającego karpia?

Czy łatwo jest zrobić latającego karpia? To nie jest pytanie do kucharzy czy wędkarzy, tylko do miłośników dobrej zabawy w rodzinnym gronie. Spróbowałam, ale zamiast karpia udało mi się otrzymać skaczącego wieloryba. Cały czas mam oczywiście na myśli orgiami, które chociaż pochodzi z Chin, nam kojarzy się z Japonią.

 

Japońskie baśnie i opowieści to nie tylko czytanki i bajanki do snu. To również miniporadnik uczący, jak z kartki papieru 15 na 15 centymetrów wyczarować ludzika, żurawia czy gwiazdę. Sto lat temu poznawanie kultury Japonii było modne, a nawet wywierało olbrzymi wpływ na rodzimych artystów, między innymi Boznańską czy Pankiewicza. Teraz ta moda powróciła, co możemy obserwować poprzez rosnącą liczbę chętnych do studiowania na kierunku Cywilizacje Dalekiego Wschodu.


Wracając do wieloryba, a właściwie do karpia, to mnie kojarzy się on z Kodomo no hi, czyli japońskim dniem dziecka. W Krakowie co roku mamy szansę celebrować to święto w Mandze. Właśnie w ten dzień możemy razem z dziećmi zapoznać się z japońskimi zwyczajami, takimi jak: parzenie herbaty, malowanie liter czy teatr cieni. Wtedy też naprzeciw Wawelu zaczynają powiewać kolorowe karpie. Najwyżej wiszący, czarny to tata, poniżej powiewający, czerwony to mama, kolejne to synowie: niebieski, symbolizuje najstarszego syna, następne koi-nobori w kolorach zielonym, fioletowym, to młodsze pociechy. Córek japońska kultura nie przewidywała! Aby zapoznać się z tym i innymi zwyczajami świątecznymi wystarczy sięgnąć po Japońskie baśnie i opowieści albo wybrać się do Mangghi osobiście.

 

Mama MałGOCHA

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć