Pozycja pod tym tytułem to swego rodzaju rozprawa naukowo-badawcza. Określiłabym ją nawet podręcznikiem dla rodziców, nauczycieli, którzy na swojej drodze mogą poznać dzieci z zespołem ADHD. Ale żeby ten zespół rozpoznać, trzeba posiadać fachową wiedzę na ten temat. Treści zawarte w książce pozwalają ugruntować, uporządkować wiedzę. Autorka opisuje, że zespół ADHD znany był już 150 lat temu, miał postać nerwicowości dziecięcej. Dziś określenie zespół ADHD określa się jako nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami koncentracji uwagi.
Autorka większą część książki poświęciła na zbadanie poziomu świadomości środowiska rodzinnego i szkolnego wobec zespołu ADHD u dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Celem badań było oszacowanie stanu wiedzy na temat ADHD wśród rodziców, nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół. Katarzyna Herda-Płonka poprzez przeprowadzone wywiady określa poziom wiedzy jako niezbyt wysoki. Badania miały ograniczony zasięg, bo tyczyły się jedynie miasta Bytomia, jednak to wystarczyło, aby móc wyznaczyć kierunki działań mające pomóc w przyszłości zwiększyć świadomość wiedzy.
Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu ADHD, ale jest na pewno ciekawą pozycją. Do książki dołączona jest płyta CD pt. "ADHD w pigułce". Jest interesującym dodatkiem zawierającym m.in. arkusz oceny zachowania dziecka, jak również teoretyczne informacje o ADHD, propozycje, jak pracować z dzieckiem nadpobudliwym, materiały w formie tabel, plansz do zastosowania w praktyce.
Najważniejsze, co wyniosłam z lektury tej książki to, że dziecku z symptomami zespołu ADHD:
• należy stworzyć przyjazne środowisko wokół,
• trzeba indywidualnie dobrać metody wychowania i nauczania do możliwości i potrzeb dziecka,
• jeśli konieczna jest farmakologia, to trzeba z niej skorzystać.
mama Kasia