Warszawa

Recenzja książki:

Dzieci pełne złości

Dzieci pełne złości

Thomas B. Brazelton
Joshua D. Sparrow
PATRONAT

By złość nie przerażała

a

Mam wrażenie, że złość wciąż jest uczuciem kontrowersyjnym, stereotypowo spostrzeganym, niezrozumianym, raczej takim, którego należy się bać, wstydzić lub unikać, a nie przyjąć i zaakceptować. Pewnie łatwiej jest powiedzieć "co za niegrzeczne dziecko", niż pochylić się nad nim, by zrozumieć, co tak naprawdę przeżywa.


Recenzowana książka to nie tylko poradnik – to bogata skarbnica wiedzy o psychice małego dziecka, próba zrozumienia, co nam komunikuje i co próbuje swoim zachowaniem osiągnąć. Próba dostrzeżenia, że dziecko, okazując złość, często samo czuje się bezradne, przerażone, zaniepokojone i warto mu pomóc w okiełznaniu tych stanów. To nie znaczy, że choć złość dobrze jest zrozumieć i przyjąć jej obecność oraz naturalność – trzeba ją akceptować w sensie przyzwalania na jej raniące innych skutki. Ważne jest, by stawiać granice, pozwolić na ponoszenie konsekwencji. Tę dziecięcą złość można podtrzymywać, uaktywniać (najczęściej nieświadomie), ale też jej zapobiegać, przewidywać i pomagać wyrażać w formie, która nie zrani innych. Jak? Podpowiedź na pewno znajdą rodzice w książce. Odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi tego, co robić, jak pomóc, jak nauczyć zostały w czytelny sposób skonstruowane i umieszczone na ciemniejszym tle.


Temat złości został ujęty rozwojowo – począwszy od życia prenatalnego. Autorzy pokazują też, jak radzić sobie ze złością dziecka, biorąc pod uwagę kontekst społeczny, np. wpływ rówieśników, funkcjonowanie w grupie, ataki wściekłości w miejscach publicznych. Uwzględniają też zmiany cywilizacyjne, np. gry komputerowe i wideo, telewizję oraz sytuacje z życia codziennego i tendencje do poddawania się rywalizacji.


Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś z jednej strony odkrywczego, a z drugiej – bardzo pasującego do własnych obserwacji, a nawet osobistych doświadczeń. Jest to bardzo wciągająca pozycja dla rodziców kilkulatków, traktująca tematykę złości w sposób wszechstronny, pogłębiony a jednocześnie przystępny. Warto do niej ponownie wracać, by wiedzę dostosowywać do osobistej sytuacji i szukać odpowiedzi na bieżące pytania. Napisana przez profesjonalistów, autorytety, przekaz jest czytelny dla przeciętnego rodzica. Warto tę książkę mieć na swej półce.

 

mama Anna

 

a

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)