Warszawa

Recenzja książki:

Tajemnica pewnej sąsiadki

Tajemnica pewnej sąsiadki

Melania Kapelusz
Marcin Bruchnalski (Ilustr.)
od 5 do 7 lat
PATRONAT

Czy dzieci poznają tajemnicę sąsiadki?

Dynia i Stefanek, główni bohaterowie tej książeczki, są rodzeństwem. Dynia ma 5 lat i marzy o spotkaniu prawdziwej czarownicy. Stefanek, który ma już 8 lat, nie wierzy w ich istnienie, jednak za namową siostry idzie zobaczyć sąsiadkę, która podobno nią jest. Rodzeństwo chowa się za krzakami i obserwuje okna kamienicy, w której mieszka tajemnicza sąsiadka. Dostrzegają siedzącego w oknie kota, co zdaniem Dyni świadczy o tym, że mają do czynienia z prawdziwą czarownicą.


Siedząc w ukryciu dziewczynka słyszy rozmowę… Jakie jest jej zdziwienie, gdy okazuje się, że rozmowę tę prowadzą dwa karaluchy. Mówią coś o czarownicy, przez którą rodzina Karakonów straciła cały swój dobytek. Kiedy Dynia mówi o tym bratu, karaluchy znikają. Stefanek nie chce uwierzyć w to, co opowiada mu siostra. Za chwilę jednak sam jest świadkiem niesamowitego wydarzenia… Kogo spotkał Stefanek? Czy dzieci poznają tajemniczą sąsiadkę? I kim naprawdę ona jest? O tym przeczytacie w książeczce Melanii Kapelusz.


Tajemnica pewnej sąsiadki należy do trzeciego etapu programu wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat pt. "Czytam sobie". Poziom ten charakteryzuje się zdecydowanie większą liczbą użytych wyrazów (ok. 3000). Zdania są dłuższe i bardziej złożone. Czarno-białe ilustracje nie odciągają uwagi od czytanego przez dziecko tekstu, a ich mniejsza ilość sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z "poważną" książką dla starszych dzieci. Alfabetyczny słowniczek trudniejszych wyrazów to kolejna nowość na tym etapie czytania. Dziecko samodzielnie szuka wyjaśnienia słów, których może nie znać oraz w bardzo przyjazny sposób poznaje sposób korzystania ze słowników. Tak jak na poprzednich poziomach, zamieszczony na końcu książki dyplom sukcesu, jest wspaniałą nagrodą za przeczytanie książeczki.

 

Karolina Pawlak

 

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć