Warszawa

Recenzja książki:

Baśnie i legendy polskie

Baśnie i legendy polskie

Magdalena Kozieł-Nowak (Ilustr.)
od 5 do 12 lat
PATRONAT
KLASYKA

Najpiękniejsze historie w jednej książce

Baśnie i legendy za każdym razem, kiedy po nie sięgamy, zmuszają do refleksji i od najmłodszych lat utrwalają w nas akceptowane normy moralne bądź przybliżają historię omawianego rejonu czy osoby.


Nie inaczej jest w przypadku publikacji wydawnictwa MAK Baśnie i legendy polskie. Jest to eleganckie wydanie z serii Klasycy Polscy Dzieciom, zawierające ponad 30 najpiękniejszych podań pochodzących z różnych stron Polski. Już na pierwszych kartach Artur Oppman wyjaśnia, w jaki sposób syrenka warszawska stała się symbolem naszej stolicy, Jan Kasprowicz opowiada jak powstało Morskie Oko, a Lucjan Siemieński tłumaczy, dlaczego bałtyckie fale wyrzucają na brzeg liczne kawałki bursztynu. Nie braknie również znanej wszystkim twórczości Marii Konopnickiej i Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz mniej znanych Józefa Lompa, Romana Zmorskiego czy Kazimierza Władysława Wójcickiego.


Ta przemyślana kompozycyjnie i wyśmienicie napisana książka powinna pojawić się w każdej domowej biblioteczce. W całym ogromie historii tu zawartych znalazło się miejsce na miłość, przygodę, tajemnicę i magię, dzięki czemu odczuwamy radość z czytania niezależnie od tego, czy jesteśmy dzieckiem, czy dorosłym. Dodatkowym atutem są częste przypisy, dzięki którym trudny język dawnych tekstów nie zniechęca. Należy także wspomnieć o kolorowych i humorystycznych ilustracjach wykonanych ręką Magdaleny Kozieł-Nowak, które zostaną w naszej pamięci na dłużej.


Baśnie i legendy polskie to pozycja, z którą wręcz należy się zapoznać. Zgromadzone w niej podania trzynastu wybitnych pisarzy tworzą zajmującą całość zasługującą na wysoką ocenę i szerokie grono czytelników.

 

Eliza Idczak

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć