Warszawa

Recenzja książki:

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści

Renata Piątkowska
Artur Nowicki (Ilustr.)
PATRONAT

"Gdyby jajko mogło mówić" i inne opowieści

Renata Piątkowska „opowiada” w swej książce o dziewięciu zwyczajach ludowych i tradycjach polskiej kultury. Robi to w przemyślany i bardzo dobry sposób. Wplata fakty historyczne, opowieści ludowe, informacje pochodzące z pozycji popularno-naukowych w wartką akcję przedstawiającą codzienne życie Maćka - kilkuletniego głównego bohatera i narratora książki oraz jego rodzinki - siostry i rodziców.

 

Ważną rolę w tej konstrukcji akcji odgrywają dziadkowie, którzy w różnych strategicznych i często trudnych sytuacjach pojawiają się w domu Maćka, pomagają w rozwiązaniu spraw i jakby przy okazji przekazują mądrości ludowe i tradycje w sposób naturalny, łatwy do zrozumienia przez kilkuletnie dziecko. Równocześnie jest tu sporo ciekawostek i faktów; niejeden dorosły może się czegoś dowiedzieć lub sobie co nieco przypomnieć. Jest to dobra pozycja na wiosenne czytanki rodzinne, bowiem wiele tu informacji o Marzannie, Śmigusie-Dyngusie i Pisankach. Oprócz tego Mikołajki, Wigilia, Andrzejki, Walentynki i Sylwester dopełniają całości.

 

Książkę czyta się jednym tchem. Polecam zarówno dla tych dzieci, które jeszcze słuchają czytanych przez rodziców pozycji, jak i dla uczniów, którzy już samodzielnie przemierzają świat zadrukowanych stron. Po tej lekturze ciekawość poznawcza dziecka zostanie na pewno rozbudzona. Może się też zdarzyć tak, jak w naszej rodzinie, że dzieciaki (8 i 6 lat) - zaczęły wypytywać Babcie o różne ciekawostki z ich dzieciństwa – w jakie zabawy się bawiły, jak spędzały święta, jak strojono dom podczas różnych uroczystości, czy były mocno polewane wodą w śmigusa-dyngusa, itp. Uważam, że to jest najważniejsze, może nieco ukryte przesłanie tej książki - ogromna mądrość życiowa i wiedza o świecie nas otaczającym drzemie w starszych ludziach. Uczmy się od nich, np. poprzez wysłuchiwanie ich wspomnień. Bezcenne doświadczenie!
 

 

mama MałGosia

Komentarze

Polecamy

Inne recenzje

Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?

Jestem przy tobie

Recenzje CzasDzieci.pl
Jak wyjaśnić dzieciom, jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi?
Przyszło nam żyć w tak skomplikowanych czasach, że trudno wyjaśnić dzieciom jak powinna funkcjonować przyjaźń, miłość, związek dwojga ludzi. Wydaje się, że jeden przepis nie istnieje.   Wiele... czytaj więcej »
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"

Pewna siebie dziewczyna. Jak mądrze ryzykować, akceptować porażki i być szczęśliwie niedoskonałą

Recenzje CzasDzieci.pl
Świat nastolatek jak na dłoni - "Pewna siebie dziewczyna"
Dla nas - dorosłych - powstaje mnóstwo poradników. Pomagają uporządkować myśli i priorytety, podpowiadają rozwiązania, dodają siły. A co z młodszymi? Otóż, nareszcie jest poradnik, który powinien trafić właściwie do rąk każdej dziewczynki!... czytaj więcej »

Warto zobaczyć