Warszawa

Recenzja książki:

Językowe łamigłówki

Językowe łamigłówki

Elżbieta Śnieżkowska - Bielak
Agata Fuks (Ilustr.)
...
od 4 do 10 lat

Taka wierszowana ortografia szybko mi do głowy trafia!

Wiadomo, że ortografia i gramatyka muszą być utrwalane i ćwiczone na różne sposoby, by utkwiły w pamięci. Ćwiczenia szkolne, (dużo ćwiczeń) i zadania domowe (mnóstwo zadań) często powodują wśród najmłodszych uczniów zniechęcenie i „zmęczenie”, które przejawia się tym, że na słowo „Ortografia” pojawia się hasło „o nie, tylko nie to!”.


„Językowe łamigłówki” stanowią zbiór ciekawych pomysłów utrwalających prawidła ortograficzne i gramatyczne. W czym tkwi ich fenomen? Książeczka jest tak skonstruowana, że pojawiają się wierszyki-rymowanki, które łatwo wpadają w ucho i przedstawiają jedną z zasad ortograficznych czy też reguł gramatycznych.

 

Moja córka (lat 8) już po trzykrotnym przeczytaniu zapamiętywanki z ‘ó’, które wymienia się na ‘e’ potrafiła z pamięci ją powtórzyć. Po zapamiętywance następuje uzupełnianka – w wolne miejsca dziecko wpisuje brakującą literę. Następna strona to biała kartka pozostawiona na swobodną twórczość dziecięcą –tutaj mały badacz ortografii może puścić wodze fantazji i narysować to, co łączy się z przepracowanymi ćwiczeniami ortograficznymi bądź gramatycznymi. Ponadto w książce- ćwiczeniówce występują krzyżówki dla pracowitych – podoba mi się to określenie, oraz dyktanda – to sformułowanie nie spodobało się mojej 8-letniej córce. Dlaczego? Kojarzy się ze szkołą i z trudnościami. Przekonałam ją jednak do rozwiązywania tych dyktand - czyli wpisywania brakujących liter - gdy okazało się, że są one żartobliwe i rymowane.


Polecam rodzicom, którzy muszą ćwiczyć ze swymi pociechami zasady ortograficzne i gramatyczne. Polecam nauczycielom – można się zainspirować i serwować dzieciom urozmaicone zadania, np. w postaci rymowanek, które łatwiej trafiają do pamięci, wywołują uśmiech i nie kojarzą się z monotonią nauki.
 

 

mama MałGosia

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć