Warszawa

Recenzja książki:

Ameryka Północna - Atlas Świata

Ameryka Północna - Atlas Świata

Kinga Preibisz-Wala
Maria Deskur
...
od 5 do 10 lat
PATRONAT

Różnorodność świata...

Atlas świata wydawnictwa Lektorklett to 6 książek o 6 kontynentach zachęcających dzieci do przyjrzenia się różnorodności świata. W każdej książeczce pochylimy się nad fascynującą przyrodą (zwierzętami, roślinami, górami i wodami), pasjonującą historią (starymi cywilizacjami, budowlami i obyczajami), nad mieszkańcami świata (ich domami, strojami i zwyczajami). Przeglądając Atlas zaskoczą nas fantazyjnie wycięte kartki oraz kalki edukacyjne. W każdej książce zamieszczono dwie mapy danego kontynentu: fizyczną i polityczną. Dodatkową niespodzianką dla czytelnika jest baśń Zofii Staneckiej – dla każdego kontynentu inna. Każdy kontynent ma swojego ilustratora, co świetnie podkreśla inność. Nad całością czuwają Kinga Preibisz-Wala oraz Maria Deskur.


Zobacz, jaki świat jest różnorodny!
 

Europa z estońską baśnią Zofii Staneckiej – Arpo i łoś z bagien Nigula oraz ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej przeniesie nas do starożytnej Grecji i Rzymu. Mali czytelnicy spędzą niezapomniane chwile przyglądając się różnorodności europejskiej przyrody, podziwiając zabytki Londynu, Paryża czy Rzymu. Przeglądając Atlas Świata poznają najwyższe góry Europy – Alpy, fascynującą europejską architekturę, dowiedzą się jak mieszkają Europejczycy. Będą mogli zaobserwować zmiany, dzięki kalkom edukacyjnym.


Azja z indyjską baśnią Zofii Staneckiej – O Rajeshri i zlotym gekonie Anmolu, z ilustracjami Marianny Oklejak zapozna młodych czytelników z tym największym ze wszystkich kontynentów, na którym mieszka ponad połowa ludności Ziemi. Czytając Atlas Świata będziemy mogli bliżej poznać mieszkańców Azji, podziwiać najwyższe góry świata – Himalaje. Autorki zabiorą nas na Bliski Wschód, na spotkanie Europy z Afryką. Dzięki kalce edukacyjnej będziemy mogli przyjrzeć się zmieniającej się Japonii (wczoraj a dziś), a fantazyjnie wycięte kartki przybliżą nam pojęcie kolei transsyberyjskiej. Przeglądając Atlas warto pochylić się nad Indiami i Chinami.


Afryka z saharyjską baśnią Zofii Staneckiej – Akide i czarodziejski turban, z ilustracjami Marty Ignerskiej zabierze nas w niezwykłą podróż po tętniącej życiem tropikalnej dżungli, by już po chwili przenieść nas na największą pustynię świata. Atlas ukazuje Afrykę jako kontynent pełen kontrastów. Kalka edukacyjna pozwoli młodszym czytelnikom uzmysłowić sobie, jak podczas pory deszczowej i suchej zmienia się przyroda. Ten niezwykły kontynent będziemy mogli poznać przyglądając się podróży pierwszego człowieka na świecie, Kazimierza Nowaka, który przemierzył samotnie całą Afrykę z północy na południe i z powrotem. Niektórych rozbawią, innych może przestraszą zamieszczone w książce maski plemion czarnej Afryki. Czytając tę część Atlasu Świata nikt z pewnością nie pozostanie obojętny.


Ameryka Południowa z andyjską baśnią Zofii Staneckiej – Catunta, czyli jak lamy nauczyły się pluć, z ilustracjami Daniela de Latoura zachwyci młodych czytelników pięknem dzikiej przyrody sąsiadującej ze wspaniałymi zabytkami. To tu przeczytamy najważniejsze informacje o największej dżungli świata – Amazonii, przyjrzymy się wielkiemu wodospadowi – Iguasu czy zawitamy do królestwa krów bądź królestwa wielkich żółwi. Przeglądając Atlas – Ameryka Południowa pokłonimy się kulturze Inków, zwiedzimy Machu Picchu, by na koniec zabawić się podczas karnawału w Rio de Janeiro.


Ameryka Północna z amerykańską baśnią Zofii Staneckiej – Jim i wyprawa na Północ, z ilustracjami Adama Pękalskiego przywita nas Drogą nr 66. To właśnie przy niej rozgrywa się akcja disnejowskiego filmu Auta. Czytelnicy przyjrzą się bliżej ojczyźnie Indian i kowbojów, kojotów, bizonów i niedźwiedzi. Zwiedzając Amerykę Północną nie sposób nie zahaczyć o Los Angeles czy San Francisco, nie wspominając już o Nowym Jorku. Ale autorki nie zapomniały również, ze Ameryka Północna to także Kanada, Karaiby, Meksyk… Ameryka to dla wielu dzieci ojczyzna ulubionych bohaterów filmowych, także nie lada atrakcją okaże się wyprawa na plan filmowy i spotkanie z aktorami, kamerą, reżyserem czy klapsem.


Australia z polinezyjską baśnią Zofii Staneckiej – Olina i ośmiornica Enakai, z ilustracjami Anny Ładeckiej jest najmniejszym kontynentem z zupełnie nieznaną nam przyrodą. To jedyne miejsce na świecie, w którym na wolności żyją kangury. Mali czytelnicy dzięki Atlasowi poznają Aborygenów – pierwszych mieszkańców kontynentu, będą mogli przyjrzeć się kopalni złota dawniej i dziś, wykorzystując kalkę edukacyjną, a także podziwiać piękno Wielkiej Rafy Koralowej, kolorowy raj, czyli Nową Gwineę czy odwiedzić Sydney.

 

Agnieszka Liszyńska

 

Przeczytaj również

Polecamy

Warto zobaczyć