Warszawa

Recenzja książki:

Amelia i Kuba / Kuba i Amelia. Nowa szkoła

Amelia i Kuba / Kuba i Amelia. Nowa szkoła

Rafał Kosik
od 7 do 12 lat
PATRONAT

Empatyczne historie na Gwiazdkę

Wyjątkowa przyjaźń, jedna historia i dwie zupełnie odmienne perspektywy. Jesteście ciekawi, jak wygląda świat z przeciwnej strony? Co o tych samych wydarzeniach, nad którymi się zastanawiacie, myślą inni? W takim razie unikalna seria z dwutorową narracją o przygodach Amelki i Kuby to coś właśnie dla Was!

 


Pierwsze spotkanie Amelii i Kuby nie należy do udanych. Sterty  wypełnionych meblami pudeł, zamieszanie towarzyszące przeprowadzce i kilka wymienionych niezręcznie uwag nie wróżą dla bohaterów początku pięknej przyjaźni. Amelia jest przekonana, że nie zrobiła na nowym sąsiedzie dobrego wrażenia, podczas gdy Kuba nie wątpi, iż sam również nie przypadł zwariowanej rówieśnicy do gustu. Bohaterowie nie mają jednak pojęcia, że to średnio fortunne zdarzenie może odmienić ich losy i wprowadzić w świat niezwykłych przygód, gdzie czekać będą na nich eksperymenty szalonego naukowca, tajemnicze wyprawy do Dziwnego Domu oraz pościg za najprawdziwszymi  w świecie duchami!

 

Godzina duchów” to pierwsza część wyjątkowej serii „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” autorstwa Rafała Kosika, która skupia się na przedstawianiu wydarzeń z perspektywy obojga bohaterów. Ta wyjątkowa narracja pozwala młodym czytelnikom na głębsze zrozumienie opisywanych historii, jednocześnie ucząc, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje, a czasami żeby pojąć zachowanie ludzi dookoła, wystarczy spróbować popatrzeć na świat ich oczami.

 

 

„Stworzenie dualnego układu jednoczesnej opowieści pozwala dzieciom lepiej wczuć się w sytuację i sposób myślenia innych osób. Takie ukazanie różnorodności perspektyw rozwija empatię i pozwala spojrzeć na swoje życie z boku” - mówi Monika Perkowska, psycholog dzieci, młodzieży i rodziny.

 

Wyjątkowy cykl książek Rafała Kosika to humor, zabawne perypetie i pasjonujące przygody oraz złożone, różniące się od siebie postaci. Oprócz głównych bohaterów – nieco zwariowanej, lecz nieśmiałej Amelii i energicznego, ale rozsądnego Kuby – w szalonych incydentach powieści uczestniczą też bowiem nad wyraz inteligentny brat Amelii, zmagający się z zespołem Aspergera Alfred oraz całkowicie nieobliczalna siostra Kuby, marząca o futrzanym przyjacielu Mi. Każde z przedstawionych dzieci jest inne, każde z nich ma swoje własne ograniczenia i każde próbuje znaleźć drogę do ich pokonania.

 

„Zarysowanie bohaterów, którzy nie są idealni i ciągle poszukują swojej wartości daje dzieciom ukojenie, ponieważ pozwala na obniżenie wygórowanych oczekiwań, jakie często względem siebie mają” - tłumaczy Monika Perkowska.  Dzięki temu książki Rafała Kosika uczą tolerancji, pokazując, że choć każdy z nas jest inny, to wszyscy jednak zasługujemy na akceptację i wsparcie bliskich nam osób. Kluczem do nich są natomiast empatia i zrozumienie drugiego człowieka.

 

Seria „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” porusza aktualne problemy współczesnych dzieci, takie jak burzliwe wchodzenie w nowe środowisko, pierwsze zauroczenia i miłości, odrzucenie ze strony rówieśników czy też skomplikowane relacje z rodzicami, jednocześnie wciągając młodych czytelników w świat zwariowanych przygód i nietuzinkowych bohaterów. Rafał Kosik uczy najmłodszych, że rzeczywistość nigdy nie jest czarno-biała, a to, co z początku wydaje nam się dziwne, może w istocie wyglądać zupełnie inaczej.

 

Niezwykle ważne przesłanie cyklu  „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”, sprawia, że seria od wydawnictwa Powergraph stanowi idealny pomysł na prezent z okazji zbliżającej się gwiazdki. Książki Rafała Kosika dostarczą dzieciom mnóstwa przyjemności i śmiechu, a jednocześnie w naturalny sposób przekażą wartościową lekcję na temat empatii. W te Święta Bożego Narodzenia zabierzmy nasze pociechy w podroż do skrzącego się ironicznym humorem świata osobliwych postaci, którzy udowodnią nam, że pozory zazwyczaj mylą, a na rzeczywistość i otaczających ludzi warto czasem spojrzeć z zupełnie innej perspektywy!


Wiek: 7-12 lat

 

1/6
1/6
2/6
2/6
3/6
3/6
4/6
4/6
5/6
5/6
6/6
6/6

Komentarze

Polecamy

Warto zobaczyć