Warszawa

A niech to czykolada!

A niech to czykolada!

Wyd.: Wydawnictwo Stentor-Kora
od 5 do 10 lat

Nagrody

Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży »
III miejsce w kategorii 10-14 lat
Rok przyznania: 2010
ISBN: 978-83-61245-65-0
tagi: baśnie  magia 

Ta książka jest jak mistrzowski pokaz sztuki magicznej. Czytelnik (choć oczywiście ani trochę w magię nie wierzy!) jak dziecko daje się zwieść iluzji. Zafascynowany, ulega sprytnym sztuczkom autora, brnie coraz głębiej w kreowany przez niego świat, a potem… dziwi się, że tak łatwo dał się nabrać, i śmieje z własnej naiwności. Na koniec jednak zostaje z dziwnym poczuciem, że właściwie sam już nie wie, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a iluzją. Bo czy świat, w którym żyjemy, nie jest tak naprawdę światem wyczarowanym z kapelusza przez zręcznego magika? Wyśmienita lektura dla starszych i młodszych opatrzona znakomitymi ilustracjami Piotra Fąfrowicza.

Kup teraz

Recenzje książki (A niech to czykolada!)

Recenzja CzasDzieci.pl
Nowa baśń

A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza to opowieść, która wciąga i to nie tylko w lekturę – wciąga w inny świat. Czytelnik od pierwszego zdania przenosi się w wymiar, w którym panują zasady jedynie przypominające te, znane nam z własnego doświadczenia.
Zyliria to miasto położone w bardzo nietypowym miejscu, dlatego też posiada nietypową tradycję. Trzy razy do roku odbywa się tam święto Zjawienia. Przypomina ono trochę naszą Wigilię, bo odbywa się wtedy uroczysta kolacja, a także Wielkanoc, ponieważ maluje się wtedy... no cóż, nadmuchiwaną rękę. Do tego jej obchody podobne są do Karnawału połączonego z Halloween. Jest to święto bardzo ważne, gdyż w czasie jego trwania mieszkańcy Zylirii bardzo się bogacą. Ole, główny bohater, wpada jednak na pomysł, dzięki któremu Zyliryjczycy wzbogacą się znacznie bardziej!
Historię, jaka została tu przedstawiona, można moim zdaniem nazwać baśnią współczesną. Posiada bowiem kilka cech gatunkowych typowej klechdy, akcja toczy się jednak w naszych czasach. Po pierwsze główny bohater to chłopiec stający się na oczach czytelnika dorosłym mężczyzną. Ponadto utwór przemyca niezauważalnie moralistykę, która w baśniach raczej nie przybiera kształtu dosłownych pouczeń. Na dodatek przytoczona zostaje w książce historia o początku, genezie święta Zjawienia. Okazuje się do tego, że ten inny świat wraz ze swymi niezwykłościami i czarami obecny jest tuż obok „normalnego” życia i wcale z nim nie koliduje. No może działa trochę na niekorzyść jednego pana...
Ogromnym atutem tej książeczki jest styl, jakim została pisana. W czasie lektury ma się wrażenie, że historia jest raczej opowiadana. Świetnie nadaje się więc do czytania dziecku na głos przed zaśnięciem.
Książka została nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jest to najbardziej prestiżowy plebiscyt promujący literaturę dziecięcą i młodzieżową na świecie. Warto zwrócić uwagę na publikacje przez niego wyróżnione, ponieważ konkurs ten lansuje prace o wysokim poziomie artystycznym oraz etycznym.
A niech to czykolada! wydana jest bardzo estetycznie. Kwadratowy format jest zwykle nieporęczny, jednak tym razem zdecydowano się na niewielkie wymiary, dzięki czemu problem ten zniknął. Ilustracji jest co prawda niewiele, jednak w odpowiednich momentach dodają one historii nutę grozy.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Jest to opowieść o magii... O czymś co wyda nam się niezwykle dziwne, wręcz nie z tej ziemi...Wszystko jest nie zrozumiałe. Bo tak naprawdę wyjaśnienie znajdziemy dopiero pod koniec książki, a jest ono niezwykle zaskakujące. Pełne magicznych sztuczek, iluzji oraz prawdziwych czarów... Tę książkę trzeba przeczytać całą, aby ją zrozumieć. Jest ona dość skomplikowana, ale po zakończeniu czytania wszystko stanie się dla nas jasne. Trochę zwariowane, bo co z tym wszystkim wspólnego może mieć iluzjonista Bambolini, który siedzi w więzieniu lub tytułowa czykolada inaczej mówiąc - czekolada? Wszystkiego dowiecie się czytając ją :)

dodany: 2012-03-04 23:18:15, przez: Marta mama Nikusia

Warto zobaczyć