Warszawa

Włosy mamy

Włosy mamy

Wydawnictwo: Eneduerabe
od 5 do 9 lat
ISBN: 978-83-927462-3-2
Tematyka: psychologia, rodzina

Nagrody

Opis książki

Emma ma najlepszą mamę na świecie. Mamę, która jest najukochańsza i ma piękne długie włosy. Jednak coraz częściej mama tylko leży na sofie i jest przeraźliwie smutna. Emma zastanawia się dlaczego mama nie odpowiada na jej wezwania, prośby, nie przygotowuje jej jedzenia pomimo, że Emma jest głodna. Dziewczynka nie rozumie co się dzieje. Staje się coraz bardziej przerażona i zagubiona. W końcu dochodzi do wniosku, że przyczyna na pewno tkwi we włosach mamy, które stały się ciężkie i splątane. Bardzo chce pomóc. Postanawia rozczesać potargane włosy mamy. Szczotkując je wpada do ich środka. Okazuje się, że żyją tam dzikie i niebezpieczne stworzenia. Zaczyna się bać. Na szczęście we włosach mamy spotyka dorosłego człowieka.

„Włosy mamy” to niezwykła, baśniowa opowieść o depresji rodzica. Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumieć coś, co jest dla niego niezrozumiałe. Samo próbuje działać, by móc odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.

”Włosy mamy”, pomimo ciężaru tematycznego, to niezwykle ważna, zrozumiała dla najmłodszych historia dająca nadzieję, pozwalającą oswoić najtrudniejsze uczucia. Czasem, a może nawet częściej niż czasem, zdarzają się w życiu rzeczy, które są trudne dla dorosłych , a jeszcze trudniejsze dla dzieci. Być może wtedy warto przypomnieć sobie opowieść o Emmie.

Poetycki język Gro Dahle doskonale współgrający z mistrzowskimi ilustracjami Sveina Nyhusa sprawiają, że „Włosy mamy” to źródło nie tylko głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też wyjątkowych doznań artystycznych.

 

Książka, która na długo pozostaje w pamięci!

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Komentarze

Warto zobaczyć