Warszawa

Berek literek
PATRONAT CzasDzieci.pl

Berek literek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Mamania
od 3 do 6 lat
ISBN: 978-83-66329-34-8
tagi: humor  śmiech  zabawa  słowa  litery 

Brawurowo napisana i zilustrowana książka, która swoim absurdalnym humorem bawi dzieci (i nie tylko!) w każdym wieku. Foka fika i fachowo fotki pstryka, himalaistka Ula huśta się na żyrandolu, w hotelowym hucząc holu, można też modrą miotłą kręcić młynki, mgłę maglować i robić minki!

„Berek literek” pomoże młodszemu dziecku osłuchać się z dźwiękami polskiej mowy, a dla starszych może być nieocenioną pomocą logopedyczną, umożliwiającą ćwiczenia językowe. 

 

Agnieszka Frączek: doktor habilitowana językoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytki leksykografii, tworzy też współczesne słowniki. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o polszczyźnie.

 

Iwona Cała: doktor sztuki, architektka. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje budynki i książki. Prowadzi także warsztaty artystyczne i architektoniczne.

 

Kup teraz

Recenzje książki (Berek literek)

Recenzja rodzica
Literkowe figle-migle

Właśnie mam w rękach cały rozbrykany alfabet, zaprezentowany przez Agnieszkę Frączek w bardzo trafnie zatytułowanym Berku literek (wydawnictwo Mamania, 2019). Każdej literze poświęcona jest jedna rozkładówka, na której dzieje się niekiedy na tyle dużo, że potrzebny jest obszerny komentarz rodzica. A co takiego się dzieje? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zacytuję samą Autorkę:


Fantastyczne figle-migle
i fikołki, hen, na śmigle,
fiołki, farsy, dyrdymałki
i fikuśne fidrygałki,
fircyk Franek ze skakanką,
figi z makiem lub z falbanką,
fanaberie, fraszki, waśnie –
oto fiksum-dyrdum właśnie.

 

Zdecydowanie jest to lektura do wspólnego, głośnego czytania, aby rym i rytm – tak lubiane przez dzieci - miały szansę w pełni wybrzmieć. Czytanie z dorosłym polecam też z uwagi na dość często pojawiające się w tekście trudne zwroty, ale i na fantastyczne gry słowne, które być może niełatwo byłoby wychwycić dziecku bez pomocy bardziej doświadczonego czytelnika. Książka na pewno może posłużyć nauczycielom i logopedom jako materiał do ćwiczeń logopedycznych i ortograficznych. Pełne wysokiej próby humoru rymowane wierszyki barwnie zilustrowane zostały przez Iwonę Całą, z której przyjemną dla oka kreską niejedno dziecko miało okazję się zetknąć na przykład przy okazji lektury lubianych przez przedszkolaków „Piegowatych opowiadań” (czy innej książki serii).


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć