Warszawa

Strzał zielonego pioruna

Strzał zielonego pioruna

Wyd.: Wielka Litera
od 12 do 14 lat
ISBN: 978-83-8032-320-9

Nie śpij w lato, bo przygody nigdy cię nie spotkają.

Marcin ma 10 lat, mamę w depresji i ciasny pokój w małomiasteczkowym bloku.
Na wakacje przenosi się do babci – do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów.
To lato zmieni jego życie na zawsze.

Wyobraźnia chłopca przemienia gąszcz leśnych krzaków w głębinę morskiej toni. Konary powalonych drzew są jak podwodne potwory, a wśród błękitnych lagun i bezludnych wysp pojawia się ona. Dziewczyna o perłowych włosach, która jako jedyna na świecie nosi imię Tiigo. 
Świat, który się przed chłopcem otwiera, jest pełen sekretów, niespodzianek, słodko-słonego smaku pierwszej miłości i czających się w cieniu przeczuć, że wszystko można łatwo stracić.  Ale Marcin ma w sobie odwagę, by spojrzeć światu prosto w oczy i bez pamięci podążyć za przygodą.


Krystyna Zalewska (ur. 1985)
Autorka opowiadań dla dzieci "Bajki o jaskółkach i ich sercach" (2010), reportażu o warszawskiej podziemnej Solidarności "Będzie strajk" (2012), scenariuszy do słuchowisk "Droga do Tarszisz" i "Chłopcy Davidsona" (2014). Od 2012 prowadzi blog o kulturowych aspektach mieszkania w wielkiej płycie: BLOKI TO MY.
Mama dwóch chłopaczków. Mieszka w Warszawie.

Kup teraz

Recenzje książki (Strzał zielonego pioruna)

Recenzja bibliotekarza
Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać

„Strzał Zielonego Pioruna” Krystyny Zalewskiej to znakomita, piękna i mądra  powieść przygodowo-fantastyczna dla dzieci i młodzieży.

 

Główny bohater Marcin vel Marcyś to sympatyczny i wrażliwy dziesięciolatek,  obdarzony ogromną wyobraźnią.  Wspólnie z chorą na depresję mamą chłopiec mieszka w małym miasteczku – Jaśków, w ciasnym mieszkanku, na jednym z blokowisk. Na czas wakacji Marcin postanawia przenieść się do mieszkającej nieopodal babci Bożeny – ekscentrycznej starszej pani, której dom położony jest w pobliżu pól i lasów. Niezwykła fantazja chłopca leśną gęstwinę przeobraża w zachwycającą i zjawiskową głębinę morską, w której powalone konary drzew stają się podwodnymi potworami i z której wyłania się Tiigo – niezwykła dziewczyna o perłowych włosach. Tiigo staje się dla Marcina kimś bardzo ważnym. Nie tylko współtowarzyszką wyjątkowych przygód, ale też powierniczką jego przemyśleń  i pierwszą miłością… Jakie sekrety kryje w sobie nowo odkryty fantastyczny świat? Kim był Mleczny Wieloryb? W jaki sposób to lato odmieni życie chłopca? Odsyłam do lektury tej niezwykle pięknej, urokliwej, a chwilami nostalgicznej powieści, w której świat realny znakomicie przenika się ze światem fantasy, wykreowanym w wyobraźni wrażliwego dziecka.

 

Dodatkowym atutem książki jest również świetnie prowadzona narracja trzecioosobowa, która pozwala nie tylko śledzić niezwykłe przygody Marcina, ale także zapoznaje czytelnika z losami pobocznych bohaterów - mamy i babci chłopca, których zachowania wywierają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka.

Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się od niej oderwać. Zachwyca nie tylko barwny język, znakomicie skontrowani bohaterowie, ale też niebanalny pomysł na fabułę.

 

Gorąco polecam! To znakomita lektura na tegoroczne wakacje!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć