Hypatię zagrała Rachel Weich w świetnym filmie „Agora”, Susan Sarandon nakręciła film dokumentalny o Hedy Lamarr, wizerunek Marii Sybilli Merian znalazł się na niemieckich znaczkach i pieniądzach, o Marii Skłodowskiej uczymy się w szkole, no i wszyscy słyszeliśmy o Jane Goodall, dzięki której lepiej rozumiemy zwierzęta.
A co wiemy o innych niesamowitych kobietach, których wkład w rozwój nauki był niezaprzeczalny ? O tych, które stały w cieniu swoich mężów czy kolegów, ale zdawały sobie sprawę ze swojej genialności i walczyły o nią wytrwale, pokazując światu, ile potrafią. Poznajmy je dobrze. Wybitne matematyczki, filozofki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki, kosmonautki, biolożki, geolożki – kobiety, które spotykamy w tej książce udowodniły, że nie liczą się kolor skóry, płeć czy pochodzenie – każdy może osiągnąć wielkie rzeczy, jeśli tylko ma talent, pasję i chęć do nauki. Barbara McClintock, amerykańska genetyczka, zrezygnowała z pracy uniwersyteckiej, bo zabierano jej wolność – nie podobało się to, że nosi spodnie, że jest bezpośrednia, radosna i otwarta oraz, że ma czelność wyjść za mąż. Kiedy opuściła nieprzyjazne mury, znalazła czas na badania, a ich wynik sprawił, że otrzymała Nagrodę Nobla – jak wiele przedstawionych tutaj kobiet.
Wszystkie walczyły ze stereotypami, bo ich marzeniem było robienie tego, co kochały. Nie przejmowały się zasadami, musiały publikować pod pseudonimami, zawsze miały pod górkę. Mało kto wierzył w ich umiejętności, bo były kobietami. A one, wiadomo, najlepiej sprzątają i zajmują się rodziną. Czasy się zmieniły, ale myślenie o kobietach w wielu miejscach ciągle jest podobne.
Dlatego te fascynujące biografie, napisane i narysowane przez Rachel Ignotofsky, powinniśmy znać, bo to dowód na to, że kobiety chcą i mogą tak samo mocno jak mężczyźni.