Lekkie, dowcipne i wzruszające literackie portrety sławnych warszawiaków: od Władysława z Gielniowa po Janusza Stannego!
Jakie rośliny hodowała w swoim ogródku królowa Bona? Co jadało się u Jana III Sobieskiego? Jak udał się pierwszy publiczny występ Chopina? Komu Warszawa zawdzięcza kanalizację, kto użyczył twarzy warszawskiej Syrence i kto poprowadził pierwszy w Polsce program radiowy? Kim byli, co robili i gdzie bywali Władysław z Gielniowa, Anna Jagiellonka, Sokrates Starynkiewicz, Helena Rzeszotarska, Bolesław Prus, Franciszek Fiszer, Hanka Ordonówna, Julian Tuwim, Janusz Stanny? Tego wszystkiego – i wielu innych rzeczy! – dowiecie się z „Warszawiaków”.
Dwie Siostry i dwie siostry – Małgorzata i Marta Ruszkowskie zapraszają na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy. To ludzie, którzy mieszkali w Warszawie, ale byli ważni dla całego kraju – królowie i królowe, znani pisarze i wydawcy, słynne aktorki, zasłużeni politycy i przedsiębiorcy, wielkie naukowczynie i cała masa innych fascynujących postaci.
Dzięki siostrom Ruszkowskim te legendy schodzą z piedestałów i przechadzają się po stołecznych ulicach.
Do książki dołączona jest artystyczna mapka Warszawy uwzględniająca miejsca wymienione w tekście.
Małgorzata Ruszkowska (ur. 1979) – z wykształcenia etnolożka, z zawodu człowiek od wszystkiego. Przewodniczka po Warszawie, współzałożycielka duetu Mead Ladies i warszawskiej pracowni Cztery Razy Trzy, redaktorka, współautorka książki kulinarnej oraz zawodowa zbieraczka dzikich roślin, włóczęga i mama. Jest miłośniczką kotów i wszelkich czterołapnych stworzeń.
Marta Ruszkowska (ur. 1986) ukończyła m.in. Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Odkąd pamięta, zajmuje się projektowaniem graficznym i ilustruje. Prowadzi zajęcia plastyczne dla osób po sześćdziesiątce i organizuje warsztaty dla dzieci.