ERUDYTA [e-ru-dy-ta] osoba o rozległej wiedzy, gruntownym wykształceniu, oczytaniu; chodząca encyklopedia…
W czasach, kiedy miarą popularności stała się liczba znajomych w serwisach
społecznościowych, posiadane dobra materialne i medialna rozpoznawalność,
niełatwo jest przekonać kogokolwiek do tego, że wiedza, oczytanie, kultura
osobista, erudycja, poczucie humoru, to wartości bezcenne. A jednak, kiedy
cienka warstewka powierzchownego blichtru opadnie, okazuje się, że to
właśnie specjaliści w konkretnych dziedzinach, znawcy tematu, ludzie mądrzy,
o szerokich horyzontach i nieograniczonej wyobraźni tworzą, zmieniają świat na
lepsze, stają się wzorem do naśladowania dla innych. To im czytano, to oni
czytali!
Liczne przykłady* pokazują, że czytanie i nauka, to najlepsi przewodnicy po świecie. Wbrew obiegowym opiniom, nie muszą też wcale być nudne. To właśnie pragniemy udowodnić, wydając SYLA-BO-RA-TO-RIUM, czyli leksykon młodego erudyty.
Sylaboratorium to zbiór pięćdziesięciu ciekawych słów, pięknie i dowcipnie zilustrowany przez Pawła Pawlaka, opatrzony wstępem prof. Jerzego Bralczyka. Oprócz słownikowych definicji poszczególnych wyrazów, w książce znajdują się – pisane prozą lub wierszem – teksty znakomitych, współczesnych polskich autorów: Justyny Bednarek, Agnieszki Frączek, Mikołaja Golachowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Emilii Kiereś, Ewy Nowak, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej, Marcina Wichy i Wojciecha Widłaka.
Każdy może zostać ERUDYTĄ, zabłysnąć na lekcji, brylować w towarzystwie, zaskoczyć rówieśników, rodziców i dziadków znajomością intrygujących wyrazów.
Jeśli zatem słowo DE-GREN-GO-LA-DA wydaje się komuś ŹDZIEB-KO niezrozumiałe i kojarzy mu się z marmoladą… Jeżeli nie ma pojęcia, co to jest PA-RAN-TE-LA, jeśli nie chce wyjść na O-BI-BO-KA, a po prostu lubi wiedzieć, w głowie kłębi mu się mnóstwo pytań, a świat wydaje mu się miejscem niezwykle interesującym i pełnym IM-PON-DE-RA-BI-LIÓW…to dajemy słowo, że SY-LA-BO-RA-TORIUM
okaże się lekturą idealną.
Na końcu książki znajdują się też: notes i kolorowe naklejki z literami, dzięki którym można pobawić się również w SŁOWOTWÓRCĘ, wymyślić nieistniejące jeszcze w polszczyźnie wyrazy i napisać ich historię…