Książki dla dzieci » Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku
PATRONAT CzasDzieci.pl

Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Wiek dziecka: od 7 do 10 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-8057-200-3
tagi: tajemnica  zagadka  sport 

Trzeci tom nowej serii detektywistycznej.


Jeżeli myślisz, że podczas zawodów biegowych nic ciekawego nie może się zdarzyć, to jesteś w błędzie. Spotkasz tu leśnego dziada, Królową Parku, ni-to-wyżła-ni-to-mopsa, czyli psa Placka oraz gdaczącego jak kura szpaka. Wszystkim podoba się drogocenny szafir z korony, Kocie Oko, który ktoś kradnie. Pomóż Meli, Ignacemu i podkomisarz Klarze - ubranej stosownie do okoliczności w różowy strój fitness - rozwikłać zagadkę zniknięcia Kociego Oka. Przestępcą może okazać się ktoś z biegaczy, organizatorów, wszystkowiedząca dziennikarka, a może jeszcze zupełnie ktoś inny. Ktoś, kogo byś nigdy nie podejrzewał...
Detektywistyczne opowiadanie o bliźniakach, niepodobnych do siebie jak pies i kot, zabierze Cię w podróż do świata pełnego niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Nawet to, że Ty pierwszy wpadniesz na trop złodzieja!

Zofia Staniszewska - autorka książek dla dorosłych i dzieci oraz sztuk teatralnych. Współpracuje z pismem dla dzieci „Świerszczyk". Nakładem Wydawnictwa Debit ukazała się książka "Dzieci w sieci dobrych manier", będąca niezwykłym poradnikiem o dobrych manierach w wirtualnej rzeczywistości. Książka została przełożona na język czeski, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Świat przyjazny dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Sztuce teatralnej „Urodziłaś się prostytutką” przyznano główną nagrodę na WINDOWISKU Gdańskim Festiwalu Teatralnym. Pracowała jako nauczycielka i grafik komputerowy, obecnie jest bibliotekarką w Mosińskiej Bibliotece Publicznej, gdzie prowadzi Dyskusyjny Klub Książki. Występuje w Mosińskim Teatrze BEZ KURTYNY.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku)

Niestety...

„Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku” to książka autorstwa Zofii Staniszewskiej wydana przez Wydawnictwo Debit. Opowieść swymi ilustracjami ubarwił Artur Nowicki. Książka jest jedną z pozycji cyklu o tytule „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”, aczkolwiek znajomość pozostałych części z serii nie jest konieczna dla zrozumienia fabuły i zorientowania się w wydarzeniach opowiedzianych w „Zagadce Królowej Parku”.
Literatura i film przedstawiły nam, odbiorcom, cały wachlarz charyzmatycznych, interesujących czy przebojowych detektywów. Niektórzy pracowali w duetach, inni samotnie. Ignacy i Mela są rodzeństwem, które również mierzy się z różnego rodzaju zagadkami, które zdają się mieć znamiona przebiegłej i na pierwszy rzut oka niewyjaśnionej, działalności przestępczej.
Nie inaczej jest w najnowszej historii, gdzie zagadka tajemniczej kradzieży, ujawnia się w trakcie rekreacyjnych zawodów biegowych, w których uczestniczą nasi bohaterowie. Nie sposób jednak za wiele napisać o fabule, gdy mówi się o opowieści detektywistycznej… wszak utrzymanie tajemnicy do ostatniej strony jest immanentną cechą tego gatunku. Postaram się coś jednak napomknąć, na tyle jednak delikatnie by nie zepsuć frajdy przyszłym czytelnikom. I niestety owo napomknięcie będzie polegało na wtrąceniu kilku krytycznych uwag.
Po pierwsze, fabuła wydaje się być zlepiona z serii zdarzeń i postaci, które nie do końca zdają się do siebie pasować. Co jakiś czas odnosi się wrażenie, że coś tu zgrzyta. Używane słownictwo, okoliczności wydarzeń, profile postaci miały być zapewne ciekawe, ale niestety brak im autentyczności i głębszego kolorytu.
Po drugie, jak na opowieść detektywistyczną, książka nie pozostawia miejsca na wątpliwość, zastanowienie, zbudowanie tajemnicy. Wydawnictwo Debit umieściło tę pozycję w kategorii dla czytelników od 6 do 9 lat. Moim zdaniem historia przedstawiona w „Zagadce Królowej Parku” już dla 7 latka może być, po prostu, mało interesująca.
A po trzecie, zwieńczenie całej historii okazuje się dosyć trywialne i nie daje satysfakcji starszemu czytelnikowi (z przedziału 6-9lat), że udało mu się rozgryźć tę detektywistyczną zagadkę. Finałowe rozwiązanie opiera się raczej na przypadku niż jest wynikiem dedukcji, zbierania dowodów i pomysłowości głównych bohaterów.
Ciekawym zabiegiem autorki jest przedstawienie alternatywnej wersji zakończenia. Czytelnik, kierując się własną intuicją może wybrać, które rozwiązanie kryminalnej zagadki jest zgodne z literacką rzeczywistością. Jest to bardzo interesująca propozycja dla czytelnika i zasługuje na docenienie. Niestety jej czar nieco blednie ze względu na samo zakończenie (i to w obu wariantach).
Oprócz zwrócenia uwagi na treść, należy jeszcze przyjrzeć się formie. Otóż „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku” to książka pisana prostym językiem z krótkimi dialogami. Również w tym segmencie zdaje się bardziej celować w czytelnika najmłodszego. Prosty język nie oznacza jednak w każdym przypadku łatwego zrozumienia treści. Niestety momentami autorka używa „dorosłej” lub znanej jedynie pewnym kręgom terminologii. Ignacy zarzuca siostrze, że wciela się w rolę „marketingowca” lub „psychoterapeuty”. Bohaterowie przebierają się za postacie z „mitologii słowiańskiej”, rozmawiają o „klubie fitness” i „jodze”, odbierają „pakiety startowe” i przyczepiają do butów „czipy”. Natomiast biorąca udział w biegu dziennikarka ma chrapkę na opublikowanie swojego artykułu w magazynie „Runners” o czym  oznajmia swojemu rozmówcy przez „zestaw głośnomówiący”.
Znajdziemy również w tej opowieści cały panteon słowiańskich upiorów, a wśród nich Leśnego Dziada, rusałkę czy południcę. Można się jedynie domyślać, że miało to służyć dodaniu tajemniczości całej historii, choć wydaje mi się wątpliwe, że nawet 9 letni czytelnik był w stanie ten zabieg prawidłowo odczytać.
Podsumowując, „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka Królowej Parku” to prosta historia, choć niekoniecznie łatwa w odbiorze. Z fabularnego punktu widzenia bliżej jej będzie do młodszego czytelnika, jednak używane słownictwo i skróty myślowe będą zrozumiałe dopiero dla nieco starszego odbiorcy. Interesujący jest zabieg z alternatywnym zakończeniem, niestety jego potencjał nie został w pełni wykorzystany.
         Łukasz Wściubiak

Zdaniem Filipa (9 letni pasjonat gier komputerowych, karcianek i literatury fantasy)
Książka mi się niestety nie spodobała. Cała historia była nudna, a rozwiązanie niesatysfakcjonujące. Bohaterowie nie byli wcale charyzmatyczni, ani interesujący. Sytuacje opisane w książce w rzeczywistości nie miałyby miejsca. Dodatkowo autorka używała wielu słów, których nie znam. Nie poleciłbym tej książki czytelnikom w moim wieku.
         Filip Wściubiak


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Niezwykła i wyjątkowa książka dla dzieci i młodzieży, którą powinni przeczytać również dorośli czytelnicy!
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Niezwykła i wyjątkowa książka dla dzieci i młodzieży, którą powinni przeczytać również dorośli czytelnicy!

Książka: Chłopiec z burzy i inne opowiadania
Kolorowe przyspieszenie
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Kolorowe przyspieszenie

Książka: DISNEY UCZY. SAMOCHODY. KSIĄŻKA ODKRYWCY
Dobra do wspólnego czytania
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz Kuklewicz )

Dobra do wspólnego czytania

Książka: Misia i jej mali pacjenci. Urodzinowa niespodzianka
Rym i rytm w najlepszym wydaniu
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Rym i rytm w najlepszym wydaniu

Książka: Pan Soczewka w puszczy
Opowieści na kolorowe sny
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Opowieści na kolorowe sny

Książka: Basia. Bajki na dobranoc
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Serce Neftydy

Serce Neftydy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
12 półtonów. Książka o muzyce

12 półtonów. Książka o muzyce

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Lodorosty i bluszczary wiersze dla dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki o piłce nożnej

Najlepsze książki o piłce nożnejW piłkę zawsze warto pograć, ale w przerwie można też coś ciekawego przeczytać
 • Więcej niż klub
  1.
 • Na boisku
  2.
 • Lewandowski. Wygrane marzenia
  3.
 • Do przerwy 0:1
  4.
 • Basia i piłka nożna
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019