Podręcznik do kaligrafii w stylu kursywy angielskiej po polsku
URZEKAJĄ nas litery z zawijasami, podobają się nam ozdobne esy-floresy, jesteśmy otoczeni pięknymi literami pojawiającymi się na szyldach, reklamach, na pudełkach pralinek i herbat. Nie potrafimy jednak nimi pisać; być może nawet nie wiemy, jak się te litery nazywają. Okazuje się jednak, że jest to pismo bardzo nam bliskie - uczymy się go w szkole, choć w wersji maksymalnie uproszczonej. Przedstawiamy Państwu podręcznik do kaligrafii omawiający od podstaw krój pisma nazywany copperplate.
W podręczniku znajdziemy informacje o tym, jak rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią, jak wybrać i przygotować narzędzia do pisania, które pismo wziąć na warsztat na początek i od których konkretnie liter i kresek rozpocząć. Co do joty! Motto Letniej Szkoły Kaligrafii 2016 brzmiało "Do skryptorium nie wchodzi się bezkarnie!", przestrzegamy, że będzie to przygoda wspaniała i niezapomniana!
Wśród wzorników znajdziemy także inne alfabety, które korzystają z techniki elastycznej stalówki. Z podręcznika będziemy mogli nauczyć się kaligrafii greckiej, rosyjskiej, a także neogotyku niemieckiego, a wszystko będzie można dopełnić floraturami.
Do zagadnień omówionych w książce należy:
Rdzeniem książki "Copperplate. Kaligrafia od podstaw" jest syllabus seminarium kaligraficznego, którego odbywało się w ubiegłych latach w grudniu w Warszawie. Książka stanowi wersję rozszerzoną i opatrzona jest większą ilością ilustracji, ponadto rozbudowaliśmy część dla początkujących - na warsztatach było to omówione przez prowadzących. Niniejsza kilkudziesięciostronicowa publikacja stanowi syntezę najważniejszych informacji dla tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z kaligrafią, ale również dla tych, którzy potrzebują szlifować jedynie szczegóły.
W podręczniku zamieszczone zostały ilustracje współpracowników Szkoły Kaligrafii (http://www.kaligrafia.edu.pl), stanowiące inspirację do własnych działań kaligraficznych. Znajdziemy tam projekty Adama R. Kłodeckiego vel Theosone, Franciszka Otto, Joanny Zakrzewskiej, Joanny Sztyrak.
"I oto zjawia się pomoc, której dotąd nie było! Podręczna książeczka: kompendium wiedzy dla pedagoga i dobrze wytyczona ścieżka, po której można poprowadzić podopiecznych. Przejrzyste wzorniki zapisane w kratkach, inspirujące przykłady, sytuujące ćwiczenie pięknego pisma w kontekście kultury europejskiej i nauki o języku. Spotkania z kaligrafią przestaną być incydentem, a mają szansę stać się – nie tracąc nic z swojej odświętności – istotnym walorem codziennej pracy polonisty".
Małgorzata Cieślak-Wiernowolska
nauczyciel języka polskiego w szkole podstawowej, Przeźmierowo k. Poznania
"Tęsknota za umiejętnością pięknego pisania podsycana jest przez pismo odręczne naszych przodków, na jakie natrafiamy w muzeach, czy domowych archiwach. Potrzeba korzystania z tradycyjnych sposobów kontaktowania się między ludźmi uzasadnia coraz większe zainteresowanie dawnym pismem narzędziowym. Książka "Copperplate" Grzegorza Barasińskiego jest doskonałym źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych kaligrafią, chcących zgłębić z pozoru niedościgłe wzorce doskonałych kształtów liter pisma ozdobnego. Wieloletnie doświadczenie autora w prowadzonych w całej Polsce kursach kaligrafii jest dodatkową gwarancją jakości przekazywanej w tej publikacji wiedzy".
Franciszek Otto
typograf, liternik, pedagog