Warszawa

Ćwiczenia z przyrody
PATRONAT CzasDzieci.pl

Ćwiczenia z przyrody

Wyd.: Wytwórnia

Książka zawiera reprodukcje pochodzących z XIX wieku dwudziestu jeden ilustrowanych tablic przyrodniczych. Te piękne, szczegółowe ryciny zachęcają do oglądania, rysowania, pobudzają wyobraźnię i pomagają poznać tajemnice natury. Tablicom towarzyszą gry i zabawy poświęcone zwierzętom i roślinom, które bawią i uczą, przekazują pasjonującą wiedzę na temat przyrody i uwrażliwiają na jej kruchość. Dla rodziców i dziadków to wspomnienia, które obudzą tablice przyrodnicze zapamiętane ze szkoły; dla dzieci – nauka przez zabawę.

 
Firmę Deyrolle powołał do życia w roku 1831 Jean-Baptiste Deyrolle. Od początku istnienia przedsiębiorstwo stawia sobie za cel krzewienie wiedzy o przyrodzie i zachęcanie do jej obserwowania. Początkowo głównymi działaniami firmy były taksydermia (preparowanie ciał zwierząt na potrzeby ekspozycyjne) i entomologia (owadoznawstwo), lecz z czasem podjęła ona również działalność wydawniczą, przygotowując tablice pedagogiczne dla szkół. Z tych właśnie plansz całe pokolenia uczyły się zoologii, botaniki, fizyki, anatomii. Wśród publikacji Deyrolle’a można było znaleźć wszystko, co potrzebne, by wzbogacać i pogłębiać wiedzę – od tablic dotyczących codziennego życia, przez ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowlane i dzikie oraz rośliny, po plansze ilustrujące zagadnienia z zakresu optyki czy chemii. Dzięki dokładności rysunków i ich estetyce tablice edukacyjne Deyrolle’a zyskały uznanie na całym świecie. Do dziś nie straciły nic ani ze swojego piękna, ani ze swoich walorów pedagogicznych. EDUKACJA PRZEZ OBRAZ, której właściciele firmy zawsze byli orędownikami, wciąż łączy przyjemne z pożytecznym.

 
KSIĄŻKA Z NAKLEJKAMI
 
Deyrolle to niezwykłe miejsce w Paryżu na Rue de Bac 46. Na parterze zwykły sklep, na piętrze...trudno opisać, to trzeba zobaczyć!
 
Spis treści:

Zwierzęta gospodarskie

Mak

Owady

Rośliny

Drzewa

Motyle

Storczyki

Ptaki

Miód i wosk

Kakao

Glony

Skorupiaki

Szkielet żaby i przemiana kijanki

Zboża

Oliwa z oliwek

Konfitury

Gady i płazy

Mięczaki

Jaja i ptaki

Grzyby

Bezkręgowce

Kup teraz

Recenzje książki (Ćwiczenia z przyrody)

Recenzja rodzica
Na wyciągnięcie ręki

Ćwiczenia z przyrody 2 to zbiór 21 barwnych tablic przyrodniczych, które w atrakcyjny sposób prezentują młodym czytelnikom świat roślin i zwierząt. Są to barwne reprodukcje rycin z XIX w. opublikowanych przez francuskie wydawnictwo Deyrolle, znane pokoleniom miłośników zoologii, botaniki i innych nauk. Zostały one tutaj zebrane na blisko 50 stronach i wzbogacone serią zadań, doskonale łączących naukę z zabawą.

Jak można się przekonać patrząc na okładkę „Ćwiczeń z przyrody 2” oraz śledząc zawartość ich kolejnych stron, pomimo upływu czasu ryciny te nie straciły nic ze swej aktualności. Nadal zachwycają tematyką prezentacji oraz nagromadzeniem szczegółów, czym zapewne zjednają sobie nie tylko młodych czytelników, ale także ich starsze rodzeństwo i rodziców czy opiekunów.

W prezentowanym zbiorze „Ćwiczeń z przyrody” można zapoznać się z ciekawostkami z dziedzin zarówno botaniki jak i zoologii. Śledząc kolejne tablice mali czytelnicy świata zwierząt mogą poznać wygląd: wielu ras koni i innych zwierząt gospodarskich, ssaków naczelnych, płetwonogich, waleni, ptaków drapieżnych, ptaków owadożernych, ryb, skorupiaków, mięczaków, gadów itp. To niebywała okazja móc przyjrzeć się z bliska budowie kota, szkieletowi węża, paszczy żarłacza białego, gruczołom jadowym skorpiona cesarskiego czy dowiedzieć się, jak odróżnić węża od żmii.

Miłośnicy botaniki także znajdą tu wiele informacji, które wzbogacą ich wiedzę o świecie przyrody, a także zainspirują do jej poszerzenia. Można tu bowiem znaleźć pełne ciekawostek tablice ilustrujące wygląd różnorakich liści, kwiatów czy roślin jadalnych (np. kakaowca i kawowca). Są także tablice dotyczące produkcji cukru czy też blisko 30 gatunków drewna z zakresem ich wykorzystania. Każdy zatem znajdzie tutaj coś dla siebie.

Największą zaletą „Ćwiczeń z przyrody 2” jest nie tylko ich bardzo atrakcyjna, dostosowana do wieku i zainteresowań młodych odbiorców, szata graficzna, ale także połączenie wiedzy z ich praktycznym zastosowaniem w postaci ćwiczeń i zadań wykorzystując naklejki, rysując po śladzie, łącząc w pary, kolorując, układając tangram, wędrując przez labirynt, łącząc punkty, łącząc cienie z ilustracjami ptaków.

Wiele tu jeszcze innych ciekawostek, zadań …. które przyciągają swą uwagą zarówno dzieci jak i dorosłych. Zachęcam zatem całe rodziny do wspólnej lektury!


Cała ta wiedza prezentowana jest poprzez ilustracje, a także wzbogacona krótkimi opisami.
 

Recenzja rodzica
Studiowałam z ciekawością

Książka zawiera reprodukcje dziewiętnastowiecznych edukacyjnych tablic przyrodniczych z rysunkami roślin i zwierząt oraz 65 naklejek. Na tablicach znajdziemy ilustracje o następującej tematyce: zwierzęta gospodarskie, pierwiosnek, mleczarstwo, owoce, rośliny, ssaki (naczelne), drewno, ssaki (płetwonogie i walenie), gady i płazy, rośliny jadalne, cukier, rośliny jadalne (herbata, kakaowiec, kawowiec), ryby, mięczaki (ślimaki), skorupiaki i pajęczaki, pożyteczne ptaki, szkielet kota i szkielet królika, ptaki (papugi), owady, ptaki (drapieżne), grzyby.
Ryciny są bardzo precyzyjne, bogate w szczegóły, zawierają nie tylko podpisy ale w niektórych przypadkach i opisy. Ponadto do każdych tablic są dodatkowe zadania w formie ćwiczeń lub zagadek oraz ciekawostki i pożyteczne informacje.
Takie tablice to doskonały prezent dla małego biologa zainteresowanego fauną i florą. Na podstawie rysunków wiele można wytłumaczyć dziecku i odkryć przed nim tajemniczy świat przyrody.
Muszę się przyznać, że ryciny bardzo mi się podobają, są tak bogate w detale i różne od współczesnych schematów, że z ciekawością je studiowałam.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć