Warszawa

Chłopiec zwany Gwiazdką
PATRONAT CzasDzieci.pl

Chłopiec zwany Gwiazdką

Wyd.: Zysk i spółka
od 6 do 12 lat
ISBN: 978-83-65521-64-4

Uwierz w niemożliwe! Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe. Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne). W takim razie zaczynajmy…


Skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w Święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nami w tę fascynującą podróż.

 

 

Wiadomo od lat jak stary jest świat, że w wyobraźni małego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Utwierdza nas w tym Mikołaj – mały bohater tej jakże odległej od nas kulturowo opowieści z krainy białej jak mleko, tak od nas położonej daleko. Gdzie żyją sobie wygodnie elfy. Dzieci kochają te małe stworki, które nie zawsze są jak aniołki. Często są to potworki zdolne do najstraszniejszych posunięć.


Jak w każdej bajce trochę się śmiejemy, trochę płaczemy i boimy. Ale warto przez to przejść, aby się dowiedzieć, jak i skąd wziął się na świecie pierwszy Święty Mikołaj. Ten sam, na którego odwiedziny czekają dzieci na całym świecie. Czy tylko dzieci?
Ewa Chotomska, pisarka i scenarzystka

 

Ta książka potrafi zrobić z człowiekiem to, co ofiarowane przez dzieci najpiękniejsze skarby. Papierowy ludzik, kawałek słomki, dwa kasztany podarowane bez okazji. Noszę je w kieszeniach, bo potrafią ogrzać mnie nawet w najchłodniejsze dni.
Katarzyna Stoparczyk, Program 3 Polskiego Radia

 

Zabawna i wzruszająca opowieść o Świętym Mikołaju. Ho, ho, ho! Moje dzieci też były zachwycone.
Yann Martel, autor Życia Pi

 

Nowa świąteczna klasyka.
Simon Mayo, prezenter radia BBC

O autorze:
Matt Haig – wielokrotnie nagradzany autor powieści dla dzieci, otrzymał m.in. The Smarties Book Prize i The Blue Book Award. „The Guardian” nazwał jego twórczość „zabawną, mądrą i niezwykle uroczą”, a „The New York Times” ogłosił go „pisarzem o wielkim talencie”. Jego książkami zachwycili się m.in. Jeanette Winterson, Joanne Harris, Patrick Ness, Ian Rankin and SJ Watson.

Chris Mould – ilustrator książek dla dzieci, uhonorowany Nottingham Children’s Book Award. Jego prace wykorzystywane są również w telewizji (m.in. w Channel 4, BBC Children’s Television).

Kup teraz

Recenzje książki (Chłopiec zwany Gwiazdką)

Recenzja bibliotekarza
Chłopiec zwany Gwiazdką

Jeśli chcecie poznać PRAWDZIWĄ i FASCYNUJĄCĄ  historię Świętego Mikołaja to zachęcam do lektury niezwykłej książki  - Chłopiec zwany Gwiazdką Matta Haiga.
Główny bohater powieści - Mikołaj to jedenastoletni chłopiec, który mieszka wraz ze swym ojcem – drwalem w skromnej chacie w głębi Finlandii. Wie co to bieda,  bo codziennie musi się z nią zmagać. Potrafi się jednak cieszyć z tego, co ma. A ma niewiele - spleśniałą lalkę z rzepy, czerstwy chleb i mysz, z którą się przyjaźni. Trudy dnia codziennego chłopiec z ojcem osładzają sobie magicznymi opowieściami  o elfach. Któregoś dnia ojciec Mikołaja wyrusza w podróż na Daleką Północ i zostawia chłopca pod opieką zgryźliwej, złośliwej i okrutnej ciotki Karlotty. Mając dość upokarzającego traktowania ze strony ciotki i z tęsknoty za ojcem chłopiec wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, obfitującą jednak w mnóstwo magicznych i osobliwych przygód. Kogo chłopiec spotka w czasie wędrówki? Czy elfy istnieją naprawdę? Kim jest Wróżka Prawdy? W jaki sposób powstała listy dobrych i złych uczynków? Odsyłam do przeczytania tej pięknej, mądrej, ciepłej i ponadczasowej powieści, która nie tylko wzrusza, ale i bawi do łez!


Atutami tej świetnej powieści są również:  wartka fabuła, szybkie zwroty akcji, krótkie rozdziały i język - prosty i zrozumiały dla małego czytelnika. To wszystko sprawia, że książkę czyta się szybko i jednym tchem. Nie sposób się od niej oderwać!
Na uwagę zasługuje też uniwersalny charakter powieści. Książka w piękny sposób ukazuje młodemu człowiekowi wartości, które powinny być najważniejsze w życiu każdego z nas. Uczy, że dobro i miłość zawsze zwyciężają oraz, że warto mieć marzenia!


Zachwyca nie tylko przejmująca opowieść, ale również cudowna szata graficzna książki, a zwłaszcza zapierające dech w piersiach, oryginalne i piękne biało-granatowe ilustracje Chrisa Moulda, które doskonale dopełniają tę uroczą historię.


Gorąco polecam!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć