Śladami świętego Wojciecha
W roku 2016 cała Polska świętuje 1050. Rocznicę Chrztu Polski, z tej okazji zostaną odprawione uroczyste msze święte, odbywają się liczne koncerty oraz ukazują się liczne jubileuszowe wydania książkowe. Między innymi z tej okazji Wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowało wyjątkową książkę dla dzieci – Święty Wojciech. Śladami pierwszego patrona Polski.
Co się wydarzy, gdy pewien ciekawski chłopiec któregoś dnia znajdzie kasetę ze słuchowiskiem poświęconym Świętemu Wojciechowi? Powędrujmy wraz z trojgiem dziecięcych bohaterów, wychowanych w dwóch państwach, oraz z ich rodzinami śladami tego niezwykłego człowieka i poznajmy jego dzieje. Przeczytajmy, co na zadawane przez dzieci pytania natury historycznej i religijnej odpowiadają dorośli, którzy uczą je wiary i szacunku wobec materialnych źródeł historycznych, rozbudzają ich zainteresowanie historią oraz kulturą Europy i uświadamiają im jej chrześcijańskie korzenie.
Bohaterowie książki prowadzą swoistego rodzaju śledztwo, próbując poznać historię pierwszego patrona Polski. To doskonała lektura dla dzieci a także ich rodziców, która zachęci do poznawania historii Polski, a także zainspiruje do wspólnych podróży.
Na szczególną uwagę zasługują ilustracje zawarte w książce przygotowane przez Elżbietę Kidacką, która z pieczołowitością i niezwykłą dokładnością odwzorowała zabytki przywoływane przez bohaterów, dzięki czemu czytelnik przenosi się do katedry w Pradze lub katedry gnieźnieńskiej, gdzie przygląda się słynnym drzwiom.
To książka historyczna, przewodnik turystyczny oraz kryminał w jednym dla młodych czytelników ciekawych świata oraz ich rodziców i nauczycieli, która pomoże odczarować nudne lekcje historii.
O autorach:
Longina Cywińska – ukończyła teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; wieloletnia katechetka w szkołach podstawowych w Szczecinie. Jest autorką wielu pomocy dydaktycznych niezbędnych przy katechizacji najmłodszych. Prowadzi warsztaty szkoleniowe dla katechetów, współpracuje z czasopismem „Katecheta” (współautorka scenariuszy katechez dla uczniów). Jest trenerką Stowarzyszenia Pedagogów NATAN, a także edukatorką Wydawnictwa WAM. Zainicjowała i przez kilka lat organizowała Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej. Doradca metodyczny i pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
Maria Frela – ukończyła pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą na Uniwersytecie Gdańskim; oligofrenopedagog, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Specjalnych nr 9 w Szczecinie, inicjatorka i współorganizatorka Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej dla Szkół Specjalnych, współautorka scenariuszy „Lekcji z Youcatem”.
Współautorki książek: „O Józiu, który wędrował szlakiem misji św. Ottona” oraz „Święty Stanisław patron Polski”.
Elżbieta Kidacka – absolwentka wydziału grafiki i malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom obroniła w pracowni drzeworytu prof. A. Bartczaka. Przez rok studiowała także w Hochschule für Künste w Bremen, w pracowni ilustracji prowadzonej przez profesora B. Bexte, w ramach stypendium, które przyznało GFPS-Polska Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej. Od kilkunastu lat zajmuje się ilustracjami i kompleksowym projektowaniem książek. Każda ze stworzonej przez nią postaci ma w sobie cząstkę jej kolorowej i radosnej duszy.