Warszawa

Cyfrowi rodzice

Cyfrowi rodzice

Wydawnictwo: Wydawnictwo IUVI
ISBN: 978-83-7966-020-9

Opis książki

"Cyfrowi rodzice" to książka popularnonaukowa i poradnik w jednym. Autorka rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ale w bardzo konkretnym kontekście: wychowywania dzieci i młodzieży. Zauważa bowiem, że współcześni rodzice są pokoleniem przecierającym szlak na nieznanym obszarze, w którym wpływ nowoczesnych technologii na młodociane ciała i umysły nie jest jeszcze w pełni zbadany i ujawni się dopiero za kilkadziesiąt lat.


Punktem wyjścia dla analiz i porad formułowanych przez Uhls są zasady działania mózgu oraz wpływ ekranu na naszą percepcję i rozwój umysłowy dzieci. Autorka porusza kolejno tematy internetu, mediów społecznościowych i obyczajów internetowych, roli nowych mediów w edukacji oraz gier komputerowych.


Książka jest wyważonym i świetnie napisanym poradnikiem dla współczesnych rodziców. Nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie (i co czasem spędza sen z powiek), oddzielając fakty od przesądów. Autorka nie pozostawia wątpliwości co do tego, że po raz pierwszy w dziejach stoimy wobec zmian bardzo zasadniczych, przemieniających człowieka na poziomie społecznym oraz biologicznym, ale nie demonizuje nowej rzeczywistości. Zamiast tego informuje, co w nowych mediach stanowi zagrożenie i jak chronić przed nim dzieci.
Książkę czyta się jednym tchem – rzadko zdarza się pozycja, która dotyczy konkretnego zjawiska i w której wyniki badań naukowych połączono z prostymi i gotowymi do wykorzystania wskazówkami. Można śmiało powiedzieć, że jest to książka z misją, która jednocześnie uwrażliwia beztroskich rodziców i uspokaja tych, którzy nadmiernie boją się nowych mediów.


Uhls pisze w świetnym stylu: podstawą książki są badania naukowe, których wyniki opisuje bardzo przystępnie i rzeczowo. Anegdotyczny styl, niestroniący od osobistych przykładów i wyznań, nawiązań do popkultury i cytatów, decyduje o tym, że autorka zdobywa najpierw uwagę, a zaraz potem zaufanie czytelników.


Autorka wyjaśnia fenomen mediów społecznościowych, stworzonych na bazie i dla potrzeb ludzi. Sugestie, jak z nich korzystać, są potrzebnym dziś kodeksem internetowej „higieny”, która nie doczekała się dotąd solidnych opracowań. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód („snapchaty”, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym rodzicem.

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...

Warto zobaczyć