Warszawa

Jestem na Mszy Świętej. Tajemnica Eucharystii

Jestem na Mszy Świętej. Tajemnica Eucharystii

Wyd.: Bernardinum
od 7 do 10 lat
ISBN: 978-83-7823-650-4
tagi: wiara  kościół 

Książeczka ta jest przewodnikiem po sakramencie Eucharystii.

Zwraca uwagę na zawarte w Mszy Świętej słowa, gesty, symbole i znaki.

Tłumaczy ich sens.

 

Prowadzi młodego czytelnika dyskretnie, krok po kroku, ku rozjaśnieniu tej boskiej tajemnicy.

 

Daje mu wiedzę, pozwalającą dojrzewać w wierze.

o. Romuald Jędrejko OP

Kup teraz

Recenzje książki (Jestem na Mszy Świętej. Tajemnica Eucharystii)

Jestem na Mszy Świętej

Wśród wielu książek, którymi obdarzamy nasze dzieci, znajdują się też takie wybrane w konkretnym celu, jako podstawa do opowiedzenia ważnej historii. Jedną z nich dla części rodziców może stać się opracowana przez Małgorzatę Dudek książeczka pt. „Jestem na Mszy świętej. Tajemnica Eucharystii”.

 

We wstępnym słowie skierowanym do czytelników, czyli według założeń autorów, dzieci powyżej siódmego roku życia, można przeczytać, że czytając tę książeczkę staną się oni na swój sposób studentami, nic więc dziwnego, że sama pozycja przypomina raczej podręcznik niż element wystroju dziecięcego pokoju. Całość podzielona jest na cztery zasadnicze części, spośród których wyszczególnione są pomniejsze elementy – dokładnie tak jak w strukturze Mszy świętej. Każdy z nich przedstawiony jest na osobnej stronie za pomocą prostych rysunków, strzałek, podpisów i tekstów zapisanych zróżnicowaną czcionką, zależną od rodzaju informacji. W efekcie sprawia to, że przekaz graficznie jest bardzo czytelny, choć nie urzeka i nie zachęca do lektury. Sposób przedstawienia zawartych w książeczce treści rzeczywiście dostosowany jest do zakładanego wieku czytelników, nie umniejsza to jednak ich prawdziwości. Pozycja ta systematyzuje, ale przesadnie nie upraszcza zagadnienia Mszy świętej. Można zaryzykować stwierdzenie, że także część rodziców ma szanse dowiedzieć się z niej czegoś nowego, gdyż książeczka prezentuje treści teologiczne, które uzyskałyby aprobatę teologa, a nie dla każdego katolika są oczywiste. Być może właśnie taka, wspólna, rodzinna forma lektury jest w przypadku tej pozycji najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie sposób oprzeć się wrażeniu, że teksty, które same w sobie nie stanowią spójnej opowieści, a raczej wypunktowany plan wydarzeń, domagają się właśnie tego, by taka opowieść wypłynęła z ust rodzica, jedynie posiłkującego się materiałem graficznym.

 

Ocena książeczki „Jestem na Mszy świętej. Tajemnica Eucharystii” w gruncie rzeczy zależna będzie od tego, z jakiej perspektywy na nią spojrzymy. Jako jedna z pozycji literatury dziecięcej nie ma zbyt wielkich szans, by obronić się na obecnie niezwykle bogatym rynku wydawniczym, zapełnionym przez atrakcyjne wizualnie i treściowo książki. Jeśli jednak przyjmiemy punkt widzenia rodziców, którzy chcą w merytorycznie poprawny i pomagający zrozumieć sedno uczestnictwa we Mszy świętej sposób, przedstawić swoim dzieciom tę tajemnicę, opracowana przez Małgorzatę Dudek książeczka z pewnością stanie się cennym, bardzo wartościowym materiałem oraz pomocą w religijnym wychowaniu dzieci.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć