Warszawa

Kotka Brygidy

Kotka Brygidy

Wyd.: Wydawnictwo Pierwsze
od 12 do 14 lat

Nagrody

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Wyróżnienie literackie
Rok przyznania: 2007
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 12-14 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 12-14 lat »
ISBN: 978-83-923288-8-9
tagi: holocaust  wojna  tabu  powieść 

Uzasadnienie jury IBBY: Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka – opowiedzianej szeregiem żywych obrazów – smakami, zapachami, strachem... Zapis przeczuć i domysłów – dziecięca chaotyczna układanka, sumująca się w panoptikum wojenne.


“Kotkę Brygidy” Joanny Rudniańskiej czytają z równym zainteresowaniem ludzie młodzi i ci całkiem dojrzali.

Opowieść sześcioletniej w chwili wybuchu wojny Helenki, mieszkanki warszawskiej Pragi, czyta się lekko i szybko. Jednak trudne – choć na pozór proste – pytania, jakie zadaje Helenka, pozostawiają w czytelniku głęboki ślad. “Kotka Brygidy” opowiada o wojennych i powojennych losach kilku rodzin z warszawskiej Pragi, mieszkających między kościołem, synagogą i cerkwią.

 

Joanna Rudniańska, laureatka międzynarodowej nagrody imienia Janusza Korczaka  za “Rok Smoka” (1991), znów ujawniła nie tylko swój kunszt literacki, ale także godną podziwu umiejętność pokazywania świata z nowego, nieoczywistego punktu widzenia.

 

– Czy i kiedy mówić dzieciom o wojnie, Auschwitz, Holocauście? Czy zostawiać to wyłącznie lekcjom historii? Jeśli dziesięciolatek dowie się, co się działo w czasie ostatniej wojny, to w dorosłym życiu nie będzie tego negował – Joanna Rudniańska w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”.

Kup teraz


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć