Uzasadnienie jury IBBY: Autorka wyróżniona za mistrzowski opis okupacji z perspektywy dziecka – opowiedzianej szeregiem żywych obrazów – smakami, zapachami, strachem... Zapis przeczuć i domysłów – dziecięca chaotyczna układanka, sumująca się w panoptikum wojenne.
“Kotkę Brygidy” Joanny Rudniańskiej czytają z równym zainteresowaniem ludzie młodzi i ci całkiem dojrzali.
Opowieść sześcioletniej w chwili wybuchu wojny Helenki, mieszkanki warszawskiej Pragi, czyta się lekko i szybko. Jednak trudne – choć na pozór proste – pytania, jakie zadaje Helenka, pozostawiają w czytelniku głęboki ślad. “Kotka Brygidy” opowiada o wojennych i powojennych losach kilku rodzin z warszawskiej Pragi, mieszkających między kościołem, synagogą i cerkwią.
Joanna Rudniańska, laureatka międzynarodowej nagrody imienia Janusza Korczaka za “Rok Smoka” (1991), znów ujawniła nie tylko swój kunszt literacki, ale także godną podziwu umiejętność pokazywania świata z nowego, nieoczywistego punktu widzenia.
– Czy i kiedy mówić dzieciom o wojnie, Auschwitz, Holocauście? Czy zostawiać to wyłącznie lekcjom historii? Jeśli dziesięciolatek dowie się, co się działo w czasie ostatniej wojny, to w dorosłym życiu nie będzie tego negował – Joanna Rudniańska w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej”.