Warszawa

O zajączku, który ... nie umiał zliczyć do trzech

O zajączku, który ... nie umiał zliczyć do trzech

od 3 do 5 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-64841-12-5

Opis książki

Bajka Ludwika Górskiego, znakomitego satyryka, autora słuchowisk radiowych, przez lata związanego z Polskim Radiem, to pełna humoru i przygód opowieść o krnąbrnym zajączku, który pragnie dotrzeć do pola pietruszek i wciąż gubi drogę. Przekonany, że w życiu wystarczy umiejętność liczenia do dwóch, nie umie skorzystać ze wskazówek, których udzielają mu dzieci Zosia i Janek. Musi jednak zmierzyć się z cyframi i u kresu swojej zabawnej wędrówki staje się zajączkiem  liczącym do sześciu. Bajkę zilustrował Mieczysław Piotrowski, wybitny przedstawiciel polskiej szkoły ilustracji. 

 

Wydawnictwo Warstwy przypomina książkę po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania (1967). Jest to druga publikacja ilustracjami Mieczysława Piotrowskiego (obok Śnieżnych rymów białej zimy Jerzego Ficowskiego (2014).

 

Jest dzionek i nocka/ To dwie pory dnia/ A ziemia i niebo/ To też razem dwa/ Dwa brzegi ma rzeka/ Dwa skrzydła ma ptak/ I ja też nie jedno/ Po dwa mam. Tak, tak/ Ja uszu mam dwoje/ I oczu mam dwoje/ Już przeliczyłem i dobrze wiem/ A kiedy się boję/ Na dwóch łapkach stoję/ I dwie pietruszki na obiad zjem – tak śpiewał z przekonaniem zajączek Edzio, że w życiu wystarczy umiejętność liczenia do dwóch.

Ludwik Górski (1915-1981) – poeta, prozaik, satyryk i tłumacz. Przez lata związany z Polskim Radiem. Był autorem wielu słuchowisk i audycji radiowych, m.in.: „Еncyklopedia humoru i satyry”, "Podwieczorek przy mikrofonie" czy "Satyrycy przed mikrofonie". Pisał również teksty satyryczne dla Kabaretu Szpak. Znaczną część jego twórczości stanowiły utwory dla dzieci. Opublikował m.in.: O zajączku, który.. nie umiał zliczyć do trzech (1967), Krople na start! Bajka o deszczowych kropelkach (1967) czy Misie nie chcą spać (1970). Na język polski przetłumaczył m.in. utwory Isaaca Bashevisa Singera i Szolema Alejchema.

 

Mieczysław Piotrowski (1910-1977) – prozaik, dramaturg, grafik. Autor i ilustrator książek dla dzieci, współtwórca polskiej szkoły ilustracji. Jako rysownik współpracował m.in. z „Cyrulikiem Warszawskim”, „Szpilkami”, „Kulturą" i tygodnikiem „Literatura”, gdzie drukował swoje „felietony rysunkowe”. Dotychczas ukazały się dwa wybory jego prac rysunkowych – Co my wiemy o ludziach? (1977) i Ja pana nie przerobię (1985). Autor powieści: Ogrodnicy (1956), Złoty robak (1968), Plecami przy ścianie (1970) i Cztery sekundy (1976) oraz scenariuszy teatralnych i filmowych: Mężczyźni na wyspie, Dziewczyna z dobrego domu.

 

Był jedną z najwybitniejszych indywidualności polskiej szkoły ilustracji, autorem książek dla dzieci: Szare uszko (1963), Ballada o dentyście (1966) i Grzyby galopują na koniach (1976). Jako ilustrator współpracował z wydawnictwami „Czytelnik”, „Nasza Księgarnia” oraz tygodnikiem „Świerszczyk”. Za swoją twórczość plastyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień – m.in. Srebrny Medal na Internationale Buchkunst-Ausstellung w Lipsku (1959) i Nagrodę Państwową I stopnia (1962). Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Ostendzie, Amsterdamie, Moskwie, Wiedniu, Londynie i Belgradzie.
 

Format: 240 x 270
Oprawa: twarda
Liczba stron: 36

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...
1/5
1/5
2/5
2/5
3/5
3/5
4/5
4/5
5/5
5/5

Recenzja książki O zajączku, który ... nie umiał zliczyć do trzech

O zajączku, który ... nie umiał zliczyć do trzech

„O zajączku, który ... nie umiał zliczyć do trzech” Ludwika Górskiego to cudowna, ciepła i niezwykle zabawna bajka o przygodach niesfornego zajączka Edzia (EDWArda), który upierał... czytaj więcej »

Warto zobaczyć