Warszawa

Czytam mamie i tacie: Pojazdy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Czytam mamie i tacie: Pojazdy

Wyd.: Wydawnictwo Metody Krakowskiej
od 3 lat
ISBN: 978-83-64957-02-4

To trzecia książeczka z serii "Czytam Mamie i Tacie" zatytułowana "Pojazdy".

Do książeczki dołączone są karty z pojazdami  i osobne karty z podpisami wyrażeń dźwiękonaśladowczych.
 

Współczesne dzieci już w wieku przedszkolnym interesują się drukiem. Często "czytają" teksty z własnych książeczek lub gazet rodziców. Warto wykorzystać ten czas i nauczyć dzieci odkodowywania tekstów pisanych, gdy umiejętność ta postrzegana jest jako magiczna. Brak szkolnego przymusu, spontaniczne działania, poczucie odkrywania czegoś nowego dadzą dzieciom możliwość kształtowania kreatywności, myślenia abstrakcyjnego i przygotują do nauki języków obcych.
 
Czytanie ze zrozumieniem da dziecku szanse na rozwijanie mądrego korzystania z Internetu, szybkiego wyszukiwania istotnych wiadomości, skutecznego nabywania nowej wiedzy.
 
Badania neurobiologiczne potwierdziły, że najskuteczniejsze jest uczenie czytania, rozpoczynając od umiejętności symultanicznych (prawa półkula mózgu) do sekwencyjnych (lewa półkula mózgu). Prawa kora szybko rozpoznaje samogłoski, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, rzeczowniki w mianowniku, natomiast lewa kora czyta ze zrozumieniem nowe słowa i zdania.
 
Konsekwentnie stosowane założenia Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania tj bezszeryfowa czcionka, z - charakterystyczną dla metody - kropką nad samogłoską i oraz biały druk na silnie kontrastowym tle umożliwia małym dzieciom koncentracje na tekście oraz ułatwia zapamiętywanie.
 
Mali Czytelnicy najpierw powtarzają odczytywane przez Rodziców, Dziadków, czy starsze rodzeństwo, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, potem wskazują odpowiedni podpis, aż wreszcie samodzielnie odczytują tekst.
 
Dzięki wczesnej nauce czytania dzieci przeżyją radość opanowania "dorosłej" umiejętności, co w przyszłości pozwoli im podejmować nowe wyzwania, budować poczucie własnej wartości i osiągnąć sukces edukacyjny.
- prof. Jagoda Cieszyńska
 
Ilość stron: 12
Okładka: twarda

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Czytam mamie i tacie: Pojazdy)

Recenzja rodzica

To już druga książeczka z tej serii, która wpadła mi w ręce. Jestem szczęśliwa, że mogę ją polecić moim przyjaciołom, sąsiadom, czytelnikom portalu Czas Dzieci. Kolorowe obrazki w czarnej ramie rozbudzą ciekawość każdego dziecka. Do książeczki przedstawiającej różne pojazdy dołączone są czarne karty i osobne karty z podpisami wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Trzy rzeczy w jednym. Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania jest warta uwagi rodziców przedszkolaków. Polecam obrazki i wyrażenia zawiesić na tablicy magnetycznej, korkowej, lodówce. Wszędzie, gdzie nasze dziecko może spojrzeć. Potwierdzam, że będzie samo podchodziło, ściągało i prosiło: "przeczytaj"! Proszę się nie zrażać kolorystyką. To celowy zabieg. Kontrasty przyciągają uwagę maluchów. Zawsze możemy ją wrzucić do torby i pokazywać obrazki w czasie podróży, wizyty u lekarza, czy wypoczynku na kocu. Pozycja mądra, ważna i ciekawa.

Recenzja rodzica
Ciekawa pozycja dla maluchów

Bardzo lubię książki, które nadają się nie tylko dla starszaków. Dlatego, kiedy otrzymałam kolejną książeczkę z serii symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania, byłam bardzo szczęśliwa. Tym razem Agata Dębicka-Cieszyńska napisała książeczkę Pojazdy. Jak wskazuje tytuł jak i okładka książki, jest ona poświęcona pojazdom. Poza treścią znajduje się tu wiele kolorowych zdjęć. Zainteresuje zarówno zupełne maluszki, jak i dzieci rozpoczynające swoją przygodę z nauką czytania.


Książeczka, tak jak wspomniałam na początku, została przygotowana zgodnie z założeniami symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania. Każda strona jest czarna, a na niej są duże białe napisy - dźwięki wydawane przez pojazdy, oraz mniejsze kolorowe napisy - są to opisy pojazdów.


Do książeczki dołączone są karty, na których dziecko odnajduje pojazdy, a następnie odszukuje odpowiednią kartę z napisem odgłosu, które dany środek transportu wydaje. W moim środowisku książka ta spotkała się z ogromnym zaciekawieniem wśród dzieci.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć