Warszawa

Rok z Findusem
PATRONAT CzasDzieci.pl

Rok z Findusem

Wydawnictwo: Media Rodzina
od 5 lat

Nagrody

Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 0-4 lat
Cała Polska czyta dzieciom - książki dla dzieci 0-4 lat »
ISBN: 978-83-8008-047-8

Sympatyczny kot Findus zaprasza do wspólnej zabawy wszystkich ciekawskich - dzieci i dorosłych - i pokazuje, jak można zrobić coś z niczego. Findus nie potrafi usiedzieć bezczynnie, kiedy tyle ciekawych rzeczy dzieje się dookoła! I to każdego dnia, o każdej porze roku – wystarczy tylko się rozejrzeć. Można znaleźć nowe zastosowanie dla choinki, zbudować domek z patyczków po lodach, hodować kiełki,  poznawać ptaki, dżdżownice i inne robaczki, budować deszczomierz czy rękaw wiatrowy...


Niezwykła książka, wspaniała zabawa i przygoda dla dzieci 5+.

 

ilość stron: 64
format: 210x297mm
oprawa twarda

Kup teraz

Recenzje książki (Rok z Findusem)

Recenzja bibliotekarza
Rok z Findusem

Gdyby przewodnikiem we wszystkich poradnikach dla dorosłych był Findus, wprowadzanie teorii do życia codziennego stałoby się o wiele szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Dowcipny i pomysłowy kot majsterkowicz, w dwunastu rozdziałach (akurat na każdy miesiąc w roku) przedstawia nowe zastosowanie dla różnych rzeczy, których nie trzeba kupować, a są przeważnie w każdym domu, czy ogrodzie. Tylko pozornie eksperymenty Findusa są wyłącznie zaproszeniem do zabawy. Niech nie zwiedzie was wstęp napisany przez „samego” bohatera: „Ta książka została napisana z myślą o mamach, tatach, przedszkolankach, staruszkach (…) i wszystkich innych, którzy znają jakiegoś małego chłopca lub dziewczynkę tak samo ciekawskich jak ja. Książka ta została oczywiście napisana dla wszystkich ciekawskich dzieci”. Tak naprawdę to niezwykła kopalnia cennych informacji o … o wszystkim! Co więcej – dzięki krótkim, obrazowym kwestiom, nasuwającym skojarzenia z komiksem, książeczkę można czytać zarówno jako zwartą całość, jak i wybrane jej fragmenty. Oprócz typowych instrukcji, jak krok po kroku, wykonać dany eksperyment, wydanie zawiera historyjki z życia Findusa i jego pana; źródło kolejnych pomysłów do wykorzystania. A jest ich niesamowicie wiele! Jak wykonać wieszak z choinki? Jak przesadzać rośliny? Jak zrobić biżuterię z nasion, perfumy z ziół, czy zabawki z szyszek? Tutaj znajdzie się wszystkie informacje. Również przepisy kulinarne. Książeczkę Findusa można potraktować także jako swoisty atlas przyrody. Przy okazji zakładania hodowli kijanek dowiadujemy się jakie zwierzęta mieszkają w stawie, jakie są typy owadów, ptaków, ziół, czy grzybów. Z tą lekturą nie sposób się zanudzić. Oprócz treści czysto merytorycznych np. czym oddychają rośliny i do czego potrzebują energii słonecznej lub dlaczego wieje wiatr, przekazanych w atrakcyjny dla dzieci, przystępny sposób, znajdziemy tutaj urocze historyjki – dygresyjki oraz wspaniałe ilustracje przykuwające wzrok, ale i ułatwiające wprowadzanie w życie niesamowitych pomysłów Findusa. Polecam. Książeczka stymuluje wyobraźnię, zachęca do samodzielnego eksperymentowania i poznawania świata. I to nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Recenzja bibliotekarza
Zrób to sam z Findusem!

Rok z Findusem to pozycja, w której razem z sympatycznym kotem Findusem poznajemy nie tylko miesiące i pory roku, ale też możemy dowiedzieć sięjak zrobić coś z niczego. Publikacja jest tak skonstruowana, że nie musimy czytać od razu całej książeczki, możemy to robić np. raz w miesiącu (fragment poświęcony czerwcowi w czerwcu, a grudniowi w grudniu). Dodatkowo, na samym czytaniu przygoda z Findusem się nie kończy, gdyż przy każdym miesiącu otrzymujemy garść pomysłów jak zrobić różne przedmioty (np. widelec), ciekawostek przyrodniczych czy przepisów kulinarnych. Wszystko to jest opatrzone zabawnymi ilustracjami z życia Findusa.

 

Książka Rok z Findusem to ciekawa pozycja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Myślę, że niektóre ciekawostki w niej zawarte mogą być zaskoczeniem dla niejednego z nas i niejednego z nas zachęcą do pogłębiania przyrodniczej wiedzy. Przyznam się bez bicia, że będą po nią jeszcze sięgać nie raz i nie dwa!

Jeśli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób zrobić karminik dla sikorek z orzecha kokosowego lub perfumy dla mamy, gorąco polecam Wam powyższą publikację!

Coś z niczego

To książka, której po przeczytaniu nie odkłada się na półkę. Może nawet nie ma konieczności przeczytania  jej w całości, owszem,  jeśli ktoś chce – to czemu nie, ale można też przyswajać ją fragmentami. Nawet przez cały rok. Pomysły uporządkowane są według kolejnych miesięcy – każdy umozliwia inne działania. Książka bliska naturze, ujmująca zmiany pór roku, zachęcająca do rozejrzenia się wokół – podpowiada jakie skarby możemy znaleźć i jakie cudeńka wykonać dysponując zazwyczaj pozornie nieprzydatnymi rzeczami. „Coś z niczego” - dzięki opisom, pomysłom, ilustracjom można „wyczarować” mniej lub bardziej potrzebne przedmioty, urządzenia, założyć hodowle. Taki na przykład widelec do ogórków – rzecz niezwykle przydatna. A wykorzystać można do tego… świąteczny jałowiec, który dni świetności ma już za sobą. Perfumy – pachnące laboratorium to przyjemna zabawa a jak mama się ucieszy! Zaczarowane tulipany – specjalna odmiana w biało – niebieskie pasy zachwyci każdego, nie tylko znawcę. Zabawki z dzieciństwa pradziadka, „bar mleczny” dla ptaków, naszyjniki, deszczomierz... Nie zliczę wszystkich „wyrobów”. To jeszcze nie koniec! Wiele jest porad, informacji, ciekawostek, przepisów kulinarnych. Można rozwiązać quiz o dżdżownicach, wykonać eksperymenty, założyć własny ogródek, zielnik. Nie giną w tym gąszczu propozycji sami Findus z Pettsonem  – fragmenty ich przygód wkomponowane są w każdym rozdziale.

 

Można też pośmiać się szczerze, chociażby przy oglądaniu (warto „wczytać” się w szczegóły ilustratorskie i komentarze – dobra zabawa gwarantowana). Zresztą, wystarczy spojrzeć na okładkę – dla wnikliwego oglądającego to swoisty „spis treści” - można odnaleźć fragmenty tego, co w środku.

 

Urok, dowcip połączone z dobrym smakiem. Nie dziwcie się wielbicielom Findusa, dołączcie do nich! Może zaczniecie budować koło wodne? Albo wyhodujecie własne hiacynty? Może przyda się wełniany pompon? Na pewno coś w tej książce dla siebie znajdziecie... A na dodatek dowiecie się, w jaki sposób zwierzęta chronią się przed mroźną zimą lub dlaczego wieje wiatr. Nie jedliście zupy z owoców dzikiej róży? Czas spróbować. Brakuje wam czerwonej farby, niezbednej do pomalowania czegoś pilnie? Wyprodukujcie ją z dziurawca. Rok z Findusem może zacząć się w każdej chwili!

 

Mama Anna


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć