Warszawa

Krótka Historia Polski
PATRONAT CzasDzieci.pl

Krótka Historia Polski

Wyd.: Zuzu Toys
od 3 do 6 lat
ISBN: 978-83-937738-3-1

"Krótka Historia Polski" to pierwsza tego typu pozycja na rynku, dedykowana najmłodszym, którzy historię chcą poznawać, oglądać i o niej słuchać.

 

Książka w przystępny sposób zaznajamia dzieci z barwnymi (i nierzadko burzliwymi) dziejami naszego kraju. Kluczem do poznania jest cyfra 8 - znajdziemy tu bowiem 8 rozkładówek, 8 map Polski, które pokażą, jak zmieniały się granice, 8 epok historycznych; od Piastów po czasy współczesne.

 

Lektura stanowi wyborną rozrywkę dla całej rodziny oraz dużą porcję wyjątkowo łatwo i "bezboleśnie" przyswajalnego materiału dydaktycznego, skutecznie rozbudza ciekawość i zainteresowania przyszłych pasjonatów historii!

 

Książka do kupienia: http://zuzutoys.pl/ksiazki-od-3-lat/292-krotka-historia-polski.html

 

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Krótka Historia Polski)

Recenzja rodzica
Podróż w czasie dla całej rodziny

Krótka Historia Polski to oryginalne połączenie kartonowej książki dla dzieci z atlasem historycznym. Nie zapisano tu bowiem żadnego zdania, poza tymi zawartymi we fragmentach historycznych dokumentów stanowiących część ilustracji. Tekst książki ogranicza się głównie do nazw epok, panujących władców, terminów geograficznych i dat.


Krótka Historia Polski bowiem przemawia do czytelnika obrazami, a cały jej urok tkwi w szczegółach, które na wielkoformatowych rozkładówkach zawarły: autorka, Zuzana Szelińska, i ilustratorka, Diana Karpowicz.


Książka stanowi zbiór ośmiu ciekawie opracowanych i bogatych w detale map Polski, od czasów panowania Piastów po współczesność. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to niewiele, jak na burzliwe i obfitujące w wiele dramatycznych wydarzeń dzieje naszego kraju. Jednak biorąc pod uwagę ilość szczegółowych informacji przedstawionych w postaci obrazków na każdej ze stron oraz wiek odbiorców (dzieci lat 3-6), Krótka Historia Polski jest wręcz kopalnią wiedzy o losach naszej Ojczyzny i w wystarczającym stopniu zaspokaja ciekawość małych odbiorców.


Nie wystarczy jednak wręczyć tej książki dziecku, mając nadzieję, że samo zgłębi tajniki wiedzy o historii swego kraju. Krótka Historia Polski to bowiem lektura do studiowania w rodzinnym gronie, którą da się ,,czytać" na kilka sposobów.


Przekonałam się o tym sięgając po nią z mymi pociechami. Rodzic może na bazie danej mapy snuć opowieści np. o tym, jak wyglądało życie za czasów Bolesława Chrobrego (zajęcia ludności, wiara, pierwsze miasta, najważniejsze wydarzenia historyczne) poprzez Złoty Wiek, czasy zaborów, rewolucji przemysłowej, XX-lecia międzywojennego aż po czasy współczesne (np. Gdańsk sierpień 1980, EURO 2012, powódź 1997). Jedynym ograniczeniem jest zasób wiedzy rodziców. Innym sposobem na czytanie Krótkiej Historii Polski jest odpowiadanie na pytania małych czytelników. Przyznaję, że obfitująca w detale szata graficzna książki skłania do zadawania niezliczonej ilości pytań, na które rodzice muszą czasem sami poszukać odpowiedzi w innych źródłach (np. by sprawdzić, że narysowana na pierwszych stronach moneta z napisem Princes Polonie to denar bity w mennicy samego Chrobrego lub też upewnić się, czy pokazana rzeźba to Światowid). Formę czytania pozostawiam rodzicom, opiekunom bądź starszemu rodzeństwu, którzy zechcą zaprosić dzieci do wspólnej lektury. Szczegółowość  opisu zależy bowiem od zasobu wiedzy historycznej tych starszych, a także wieku i zainteresowań tych młodszych.


Krótka Historia Polski to doskonała propozycja do rodzinnego czytania, dzięki której wraz ze swoimi pociechami można odbyć obfitującą w dramatyczne wydarzenia podróż w czasie, dzieląc się swą historyczną wiedzą. Nawet, jeśli owa lektura wymaga od rodzica wysiłku i odświeżenia swojej wiedzy z zakresu dziejów Polski, warto się go podjąć dla dobra dzieci, ich wychowania patriotycznego i choćby dla własnej satysfakcji. Gorąco polecam!!!

Recenzja bibliotekarza
Polska wczoraj i dziś

Jak zapoznać najmłodszych z niezwykłą, wyjątkową i niepowtarzalną historią Polski? Świetnym rozwiązaniem jest propozycja Zuzanny Szelińskiej - Krótka historia Polski. W tej oryginalnej książce, w której nie ma ani jednej linijki tekstu, na 8 kartach ukazane zostały ważne, zwrotne momenty w historii naszego kraju.


Z tej niezwykłej książki czytelnicy dowiedzą się m.in., jak wyglądała Polska za czasów Piastów czy Jagiellonów, a jak wygląda obecnie. Dodatkowym atutem tej rewelacyjnej pozycji wydawniczej jest jej nieograniczoność interpretacyjna, gdyż za każdym razem możemy najmłodszym w inny sposób przedstawiać i opowiadać dzieje Polski.


Na uwagę zasługują też oryginalne i pełne szczegółów ilustracje Diany Karpowicz, dzięki którym najmłodsi mogą dostrzec, jak na przestrzeni wieków zmieniało się np. godło Polski, sposób ubierania się, ale również życie naszych przodków.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć