Warszawa

Polski film dla dzieci i młodzieży

Polski film dla dzieci i młodzieży

Wydawnictwo: Fundacja KINO
od 7 do 14 lat
PATRONAT
ISBN: 978-83-934695-1-2

Opis książki

Nakładem Fundacji Kino pod koniec lipca 2014 roku ukazała się książka Jerzego Armaty i Anny Wróblewskiej Polski film dla dzieci i młodzieży. Jest to pierwsza książka w pełny sposób opowiadająca o historii ulubionych filmów dla młodej widowni, ich bohaterów i ich twórców. Kto pierwszy zrobił w Polsce film dla dzieci? Skąd wzięli się Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek? Jak powstawała Akademia Pana Kleksa i gdzie Stanisław Jędryka znalazł bohaterów swoich słynnych filmów i seriali?

 

Autorzy prowadzą czytelnika przez historię polskiego filmu dla dzieci i młodzieży, opowiadają o dziejach studiów filmów animowanych, rozmawiają z trzydziestoma wybitnymi twórcami filmowymi. Książka, wzbogacona o biografie twórców i pełen indeks filmów dla młodej widowni jest bezcennym źródłem wiedzy o tym, co znane i bliskie każdemu z nas – o filmach naszego dzieciństwa.

 

Monografia zawiera historię polskiego filmu dziecięcego animowanego, aktorskiego, i od strony filmoznawczej, i od strony produkcyjnej, instytucjonalnej. Historia ta rozpoczyna się jeszcze… pod zaborami, kończy na dniu dzisiejszym, na najnowszych filmach i serialach, które dopiero weszły do dystrybucji lub wręcz powstają.

 

 

W części branżowej naszkicowana została sytuacja produkcji filmowej dla młodego widza w Polsce od 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji obecnej. Osobne rozdziały poświęcone są słynnemu poznańskiemu festiwalowi dla młodej widowni Ale Kino! oraz programowi Polskie Kino Młodego Widza Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorzy zadają także trudne pytania o przyszłość polskiego kina dla młodej widowni, o jego kondycję i miejsce w dzisiejszym systemie produkcji i dystrybucji filmowej i telewizyjnej.

 

Publikacja zaopatrzona jest w obszerne leksykony: filmów, twórców, producentów.

Prawdziwą gratką są wywiady z twórcami i producentami filmów dla dzieci m.in. z Ryszardem Antoniszczakiem, Witoldem Gierszem, Zofią Ołdak, Dorotą Kędzierzawską, Stanisławem Jędryką, Andrzejem Maleszką, Maciejem Wojtyszką, Wiktorem Skrzyneckim. Książka, licząca ok. 350 stron, jest bogato ilustrowana fotosami, zdjęciami z planów filmowych, festiwali filmowych i zdjęciami prywatnymi.


 

Jerzy Armata (autor) – krytyk filmowy, publicysta, znawca animacji i filmu dziecięcego. Przez wiele lata kierował działem kultury w krakowskiej „Gazecie Wyborczej”, obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego „Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa i autorem licznych książek na temat polskiego filmu, laureatem prestiżowych nagród, m.in. nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z oraz medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, przyznawanego przez ministra kultury.

 

Anna Wróblewska (autorka) – doktor nauk humanistycznych, rzecznik prasowy, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury, przemysłów kreatywnych, ekonomii o organizacji branży filmowej, animacji i filmu dla dzieci. Autorka książek i artykułów w prasie branżowej, laureatka nagrody ministra kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Rafał Sosin (projekt graficzny, skład) -  grafik, od wielu lat współpracującym z Jerzym Armatą. Projektował książkę  o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, a także nagrodzoną  monografię „Z Armatą na Wilka” i monografię Witolda Giersza. 

Kup teraz

Szukamy najtańszych księgarni internetowych...
1/4
1/4
2/4
2/4
3/4
3/4
4/4
4/4

Warto zobaczyć