Warszawa

Tajemnica urodzin

Tajemnica urodzin

od 6 do 10 lat
ISBN: 978-83-7776-054-3

Muhammed Karat hucznie obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Jednym z punktów programu jest konkurs na najlepszy tort, w którym bierze udział troje cukierników. Kiedy nagle gaśnie światło, a chwilę później okazuje się, że z szyi Barbary Palm zniknął drogocenny diament – Lasse i Maja rozumieją, że ich biuro ma do rozwikłania kolejną zagadkę...

 

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się dużą popularnością.

 

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

 

Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.

 

Polecamy również Brązową księgę, Srebrną księgę oraz Złotą księgę, które pełne są detektywistycznych łamigłówek, rebusów, zagadek i szyfrów – a wszystko w scenerii miasteczka Valleby i z udziałem bohaterów serii. Z kolei w Pamiętniku detektywa zbierać można rysopisy i odciski palców kolegów i koleżanek.

Kup teraz

Recenzje książki (Tajemnica urodzin)

Recenzja rodzica
Tajemnica urodzin - zagadka dla małych i dużych

Tajemnica urodzin to dwudziesta już pozycja z serii ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, od lat plasującej się na liście bestsellerów dziecięcej literatury
w Szwecji. Obserwując entuzjazm moich pociech podczas czytania tej książki, jak i każdej z zagadek, które mają za zadanie rozwikłać tytułowi detektywi, mogę śmiało stwierdzić, że cała seria zajmuje czołową pozycję wśród lektur czytanych moim dzieciom.

 

Tym razem Lasse i Maja tropią złodzieja-cukiernika, który swój łup, drogocenny naszyjnik, przemyca w urodzinowym torcie. Jednak zanim zagadka zostanie rozwiązana, mali czytelnicy krok po kroku biorą udział w dochodzeniu, czerpiąc radość z czytania i rozwijając przy okazji swe zdolności do wyciągania logicznych wniosków. Tym sposobem nauka i zabawa idą w parze, stanowiąc atrakcyjną dla dzieci lekturę.


Tajemnica urodzin, jak i inne książki z tej serii, adresowana jest do czytelników w wieku 7-9 lat. Jednak mogą sięgnąć po nią także młodsi i starsi miłośnicy dobrej książki, gdyż jej wartka akcja okraszona barwnymi (od niedawna w tej serii) ilustracjami sprawiają, że spodobać się może szerszemu gronu odbiorców. Należy do niego także moja pięciolatka, która od dawna podąża tropem Lassego i Mai.


Dodatkową zaletą jest dość duża czcionka, dzięki której Tajemnica urodzin świetnie nadaje się do samodzielnego czytania. Przekonałam się o tym, gdy zaproponowałam mojemu ośmiolatkowi, by sam czytał rozdział po rozdziale. Chęć jak najszybszego rozwikłania zagadkowego zniknięcia naszyjnika tak wciągnęła mojego małego czytelnika, że blisko 90 stron przeczytał w rekordowym, jak na jego dotychczasowe czytelnicze możliwości, tempie.


Zawsze z niecierpliwością oczekujemy ukazania się kolejnego tomu z serii
,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", by zasiąść do samodzielnej bądź rodzinnej lektury. Polecam zatem Tajemnice urodzin wszystkim, małym i dużym miłośnikom tropienia tajemnic i dobrej lektury!!!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć