Książki dla dzieci » Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica"

Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica"
PATRONAT CzasDzieci.pl

Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica"

Wydawnictwo: Egmont
Wiek dziecka: od 5 do 7 lat
Ocena: 3.1/5 od 7 os.
ISBN: 9788323771197

Czytam sobie FAKTY, dlaczego warto?! 

Bo czytanie może być przygodą


Nie jest łatwo pozyskać dziś przychylność czytelnika. Najbardziej wymagający, ale i najwdzięczniejszy jest najmłodszy odbiorca. To właśnie z myślą o nim Edukacyjny Egmont przygotował nową kolekcję książek pod wspólnym hasłem Fakty, będącą kontynuacją serii Czytam Sobie. Cykl rozpoczyna tryptyk historii poświęconych wielkim wydarzeniom i odkryciom XX wieku. Znajdziemy tu opowieść o wyprawie na biegun, historię rejsu Titanica i opis pierwszej wyprawy ludzi na Księżyc.
  
Każda z książek w serii wydana jest atrakcyjnie. Szata graficzna opracowana przez najlepszych ilustratorów (Ewę Poklewską-Koziełło, Joannę Rusinek i Tomka Kozłowskiego) sprawia, że po opowieści z kręgu Faktów sięga się z przyjemnością. Ilustracje są na wysokim poziomie artystycznym, przejrzyste ale unikające naiwności. Styl i kreska ilustratorów są zindywidualizowane a do tego umiejętnie dopasowane do rangi tematów. W Wyprawie na biegun poprzez rysunki zaznaczone są niezbędne dla całej historii realia – obraz bazy, widok bieguna, psy zaprzęgowe i „eleganckie” pingwiny. W Historii pewnego statku ilustracje oddają wygląd zewnętrzny Titanica, ale i jego bogato wyposażone wnętrze, łącznie z przekrojem statku. Z kolei Apollo 11 opatrzony został ilustracjami przypominającymi zdjęcia, dokumenty czy związane z astronautyką rysunki techniczne, bo i sama książka skierowana jest do już nieco bardziej wprawnych czytelników.


Piękne i zabawne niekiedy ilustracje to jednak dopiero początek zalet każdego tomu Faktów. Istotna jest też wartość poznawcza prezentowanych dzieciom historii. Przy panującej obecnie tendencji na nieczytanie kolekcja Faktów ma szanse przyczynić się do tego, by dziecko czytało z zainteresowaniem i chciało sięgnąć po kolejne pozycje. Pozostaje mieć nadzieję, że mali amatorzy Faktów odkryją w sobie tę pasję, wyrastając z czasem na mądrych i zaangażowanych - dorosłych już – czytelników.

KUP TERAZ

Recenzje książki (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica")

Literacki rejs na Titanicu

Książka to lek na nudę, samotność czy kiepski dzień, a samo czytanie można określić mianem magicznej zabawy. Z tego względu od najmłodszych lat warto zaszczepiać w dziecku miłość do literatury, gdyż jak podkreślają pomysłodawcy akcji „Czytam sobie”, na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie.


Gotowość do czytania nie pojawia się jednak z dnia na dzień – jest to długotrwały proces kształtujący się od pierwszych dni życia dziecka, na który składają się między innymi: koncentracja uwagi, myślenie przyczynowo-skutkowe czy analiza i synteza wzrokowo-słuchowa. Jednak aby dzieci czytały płynnie, potrzebne są dodatkowo pozytywne wzmocnienia, systematyczna praca, a przede wszystkim zainteresowanie lekturą.


W Polsce możliwe jest nauczanie poprzez glottodydaktykę, metodę 18 struktur wyrazowych, Dobrego Startu lub analityczno-syntetyczną. Wykorzystując założenia tej ostatniej oraz opierając się na zaleceniach metodyków, profesjonalną serię wspierającą naukę czytania - „Czytam sobie” – dostarcza wydawnictwo Egmont. Do tej pory ukazało się blisko 40 pozycji, podzielonych na trzy stopnie trudności (Składam słowa, Składam zdania, Połykam strony). Niestety we wszystkich dzieci zmuszone są czytać litery drukowane, a nie pisane.


Z wyzwaniem ułożenia jednej z historii, adekwatnej do poziomu 2, zmierzyła się Zofia Stanecka w książce Historia pewnego statku. O rejsie Titanica. Autorka przedstawia młodemu czytelnikowi historię znaną i autentyczną, nie pomijając żadnych istotnych faktów, a zarazem kreśli fabułę dostosowaną do wieku czytelnika. Ewa Hart i majtek Bertman – główni bohaterowie - wyruszają w rejs Titaniciem. Dziewczynka jest podekscytowana, zarówno ogromem statku jak i luksusowymi kajutami oraz samą podróżą. Niestety, pewnej nocy statek zahacza o górę lodową. Do kajut wlewa się woda, więc załoga statku zaczyna opuszczać szalupy ratunkowe, z których zarówno Ewa jak i Bertman przypatrują się tonącemu statkowi. Co z tymi, dla których nie wystarczyło tratw?


Historia pewnego statku to atrakcyjna lektura dla najmłodszych, rozbudzająca dziecięcą ciekawość świata i stanowiąca podstawę do rozmów o przeszłości. Dużym plusem są ilustracje Joanny Rusinek – intensywne i wyraziste, stanowią doskonałe uzupełnienie lektury. Na wyróżnienie zasługuje również sposób wydania. Duża czcionka ułatwiająca czytanie, wyrazy zamieszczone na marginesach, zachęcające do ćwiczenia sylabizowania oraz pytania kontrolne, uczące czytania ze zrozumieniem, ułatwiają młodemu czytelnikowi wspinanie się po kolejnych szczeblach drabiny prowadzącej do sukcesu, który uhonorowuje zamieszczony na okładce dyplom i gratulacyjne naklejki. To dobry pomysł na wzmocnienie dziecka i nagrodzenie go za poświęcony wysiłek i nabyte umiejętności.

 

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny potwierdza swoją profesjonalność, traktując dzieci poważnie, na równi z dorosłymi i oferując mu mądrą, dydaktyczną pozycję, a samym rodzicom gwarantując postępy, które zaobserwują u swoich dzieci. Jeżeli więc szukacie pozycji dla najmłodszych, która zainteresuje Wasze dziecko i pozwoli mu rozwijać potencjał, to lektura dla Was. Serdecznie polecam!

Recenzja rodzica
Pięknie wydana i ciekawie napisana

Historia pewnego statku to książeczka do nauki czytania z serii "Czytam sobie. Poziom 2", którą uważam za niezwykle udaną. Mój synek czyta samodzielnie już kolejną książeczkę i można powiedzieć, że na nich nauczył się czytać. Seria jest podzielona na 3 poziomy: poziom 1 „składam słowa”, poziom 2 „składam zdania”, poziom 3 „połykam strony”. Do każdego poziomu dostosowana jest ilość słów, trudność wyrazów, długość zdań, trudność głosek. Taki podział powoduje, że początkujący czytelnik nie zniechęca się długością zdań, przytłaczającą ilością tekstu na stronie, skomplikowanymi słowami. Gładko przechodzi przez kolejne strony i –nie wiedząc kiedy – kończy czytać swoją pierwszą książkę. Wiem co mówię, bo obserwowałam to na swoim dziecku.


Ponadto serię "Czytam sobie" wyróżniają utrzymane na bardzo wysokim poziomie ilustracje. Dopracowane, niebanalne, piękne. Uznaję to za wielki walor tego wydawnictwa. Historia pewnego statku należy do serii „Fakty” i opowiada historię katastrofy Titanica. opowieść o tym zdarzeniu przekazana jest w sposób wyważony, z zachowaniem historycznych faktów, ale równocześnie ciekawie i trzymając w napięciu. Myślę, ze jest to jedna z lepiej napisanych opowieści, pomimo obwarowań co do ilości i trudności słów.


Ilustracje Joanny Rusinek w Historii pewnego statku są niezwykle sugestywne i pobudzające wyobraźnię. Dopowiadają historię katastrofy Titanica, opisują emocje oddają nastrój wydarzeń. Sama przeglądałam już kilkakrotnie tę książkę, za każdym razem z niekłamanym podziwem. Książka jest pięknie wydana i ciekawie napisana – gorąco polecam.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi
Recenzja rodzica (Marta Kuklewicz )

Polecam na wieczorne czytanie z dziećmi

Książka: List do Ronaldo
Muzyczny zawrót głowy
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Muzyczny zawrót głowy

Książka: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Naleśniki ze wszystkich stron świata!

Książka:
Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód
Recenzja rodzica (Aleksandra Struska-Musiał)

Zagadka kryminalna dla nastoletnich łowców przygód

Książka: Klub łowców przygód. Tarantula, Klops i Herkules
Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!
Recenzja CzasDzieci.pl (Aleksandra Barczyk)

Rycerze, księżniczki, zamczyska, przygody i wojna!

Książka: Zwiadowcy. Księga 4. Bitwa o Skandię
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Tata ma dziewczynę

Tata ma dziewczynę

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Ada Judytka i zaginiony tałes

Ada Judytka i zaginiony tałes

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
Nikt nas nie upomni

Nikt nas nie upomni

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii literatura
Rok przyznania: 2017
Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Honorowe wyróżnienie w kategorii grafika
Rok przyznania: 2017
A niech to Gęś kopnie

A niech to Gęś kopnie

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2018
więcej nagrodzonych książek
Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019