Kontynuacja przygód Panny Kreseczki w komiksie Pan Motorek!
Po niedawnej premierze kultowej Panny Kreseczki przyszedł czas na poznanie kolejnego bohatera Wandy Chotomskiej. Pan Motorek już 5. lutego w księgarniach! W latach 1958–1959 na ostatniej stronie „Świerszczyka” co tydzień Wanda Chotomska publikowała wierszowane opowiadanko z Panną Kreseczką w roli głównej. Za stronę graficzną odpowiadał Bohdan Butenko. Po zamknięciu tego cyklu dzieci z niecierpliwością czekały na kolejnego bohatera. Autorka powołała więc do życia Pana Motorka. Wystarczyło zebrać kilkadziesiąt odcinków, żeby stworzyć książkę, która dziś zachwyci małych czytelników (i nie tylko).
Pan Motorek to bohater jedyny w swoim rodzaju. Pije benzynę, bacznie obserwuje otoczenie i pomaga, komu może. Za fryzjera strzyże klientów, za gospodynię (jako odkurzacz) sprząta bałagan. Zastępuje zmęczonego konia w zaprzęgu, a szafę zamienia w windę (przekonuje się, że wożenie panienek i grubasów to zupełnie różne zadania!). Warto zauważyć, że jego historia doskonale odpowiadała czasom, w których powstawała, ukazując zmiany zachodzące w świecie. Pan Motorek to synonim nowoczesności – treściowej, formalnej oraz ilustracyjnej, co widać w rozwiązaniach proponowanych przez mistrza Butenko, np. we włączeniu w klasyczną ilustrację zdjęć autorki.
Pan Motorek to kolejna już pozycja z nowego cyklu wydawnictwa MUZA SA, które – we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej – publikuje klasykę polskiej literatury dziecięcej. Seria „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” to fantastyczna okazja dla starszych czytelników, żeby wspomnieć najmłodsze lata, i dla czytelników małych, żeby poznać książki, które kształtowały ich rodziców.
Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach „Świata Młodych”; wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowała też w „Świerszczyku” pod pseudonimem „Wanda Miron”. Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci „Jacek i Agatka”. Laureatka Orderu Uśmiechu i wielu innych nagród. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla maluchów „Tik-Tak”.
Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych „Świerszczyk”, „Miś”, „Płomyk” i „Płomyczek”. Tworzy do dziś.