Warszawa

Kalendarz Adwentowy
PATRONAT CzasDzieci.pl

Kalendarz Adwentowy

od 4 do 10 lat
ISBN: 978-83-7895-584-9

Różnorodna, pełna magicznych ilustracji książka, która pomoże Ci przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Znajdziesz tu pięknie ilustrowane baśnie i opowieści o świąteczno-zimowej tematyce m.in. Królową Śniegu, Dziewczynkę z zapałkami. Mnóstwo pomysłów na świąteczne ozdoby i dekoracje (szopkę, ozdoby choinkowe), pomysły na kartki i życzenia świąteczne oraz przepisy na pierniczki i bałwanki. Znajdziesz tu również podpowiedzi, jak samodzielnie wykonać dla najbliższych prezenty pod choinkę.

 

Format: 204 x 290
Oprawa: twarda z pianką
Liczba stron: 64

Recenzje książki (Kalendarz Adwentowy)

Recenzja rodzica
Gotowy poradnik pełen atrakcyjnych pomysłów

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt! to atrakcyjna pozycja książkowa, dzięki której można w sposób twórczy i atrakcyjny dla małych czytelników wykorzystać czas adwentu na przygotowanie się do świąt Bożego Narodzenia. Różni się ona jednak znacznie od tradycyjnych książek. Całość bowiem podzielona została, zgodnie z rozkładem dni poprzedzających święta Bożego Narodzenia, na 24 rozdziały. Układ każdego z nich wygląda podobnie. Otóż składa się nań propozycja postanowienia na każdy dzień, będąca doskonałą okazją do kształtowania dobrych nawyków czy pracy nad sobą ("dzień bez telewizji", "ograniczę jedzenie słodyczy", "posprzątam swój pokój", "więcej czasu poświęcę na naukę'"), co doskonale wpisuje się w adwentowy klimat.

 

We wszystkich rozdziałach znaleźć można także różnorakie zadania, odpowiadające dziecięcym zainteresowaniom i zgodne z rodzimymi tradycjami świątecznymi. Są wśród nich zabawy plastyczne (np. wykonanie świątecznego lampionu, kartki bożonarodzeniowej, ozdób choinkowych, szopki, upominku dla rodziców pod choinkę itp.) oraz kulinarne (pieczenie świątecznych pierniczków).

 

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt! to także pozycja książkowa promująca czytelnictwo, gdyż można w niej znaleźć opowiadania o tematyce zimowo-świątecznej, należące do klasyki dziecięcej literatury autorstwa J.Ch. Andersena (Królowa śniegu i Dziewczynka z zapałkami). Nie brak w niej także materiałów o charakterze edukacyjnym (słów kolęd, informacji na temat symboli adwentu czy sposobu na dekorowanie świątecznego stołu).

 

Kalendarz adwentowy to zatem doskonała propozycja dla rodziców, którzy – szczególnie w okresie przedświątecznym – uskarżają się na brak czasu. Nie trzeba nigdzie wyszukiwać dodatkowych informacji, gdyż te zawarte w książce w zupełności wystarczą na zaspokojenie ciekawości małych czytelników. Same zabawy plastyczne także nie wymagają zakupu jakichś wymyślnych materiałów. Są także zróżnicowane pod względem trudności, a więc zarówno maluchy, jak i starsze nieco dzieci znajdą w niej coś na miarę swoich możliwości.


Moim pociechom zarówno układ książki i propozycje zadań bardzo przypadły do gustu i co dzień wyczekują chwili, by móc sprostać kolejnym adwentowym wyzwaniom.

Kalendarz adwentowy. Przygotuj się do świąt! to gotowy poradnik pełen atrakcyjnych pomysłów, dzięki któremu dzieci w kreatywny sposób spędzą czas gorączkowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, a przy okazji podejmą wysiłek pracy na swoimi słabościami i złymi przyzwyczajeniami. Skorzystają na tym również ich bliscy. Niech zatem owa pozycja znajdzie się w każdej dziecięcej biblioteczce!

Recenzja rodzica
Przedświątecznie

Pewnie wielu dzieciom Kalendarz adwentowy kojarzy się z pełną czekoladek i tajemniczych (bo skrywających je) okienek bombonierką. W tym wydaniu przygotowanie do Świąt polegać ma na twórczych działaniach – nie tylko plastycznych czy kulinarnych, ale i pewnych postanowieniach. Na każdy dzień innych, na przykład „Będę się zdrowo odżywiać. Będę jeść warzywa i owoce”, „Będę czytał więcej książek”, „Dzień bez komputera”, „Dbaj o środowisko i segreguj śmieci”. Być może niektórych nie uda się wypełnić, ale stanowić mogą podstawę do przemyśleń dotyczących tego, co warto zmienić, na co zwrócić uwagę. Oprócz postanowień są też na każdy dzień zadania – całkiem przyjemne. Te zadania to pomysły, na przykład na wykonanie zimowego bukietu przy użyciu kolorowego papieru, bibuły, farb, zrobienia własnej bożonarodzeniowej kartki czy bałwanków – tym razem koloru i smaku czekoladowego do spożycia z apetytem.

 

Mam wrażenie, że dzieci przepadają za czasem przygotowań do Świąt, tym chętniej zagłębią się twórczo w ten piękny czas. Oczywiście, dojdą pod koniec Adwentu do wykonania szopki, prezencików i ubrania choinki. „Cicha noc", „Lulajże Jezuniu” - ich nauka to także zadania do wykonania w czasie Adwentu. Ale czy jasne jest dla dzieci co to właściwie, ten Adwent? Nawet jeśli nie – na początku książki jest to krótko wyjaśnione, łącznie z przybliżeniem symboli adwentowych. Twórczym działaniom towarzyszą w książce dwie z baśni Andersena nawiązujące do tematyki zimowej – rozbita na fragmenty (kolejne opowiadania) przeplatająca zadania „Królowa Śniegu” i „Dziewczynka z zapałkami”.
  

Ilustracje w książce wpisują się w typową stylistykę bożonarodzeniową (kartki, ozdoby, obrazki) i choć pochodzą od różnych ilustratorów - utrzymują się w podobnej konwencji. Co prawda nie wypróbowaliśmy jeszcze „przepisów” - czekamy na rozpoczęcie Adwentu, ale wydają się nie być skomplikowane i niedostępne. W każdym domu znajdzie się pewnie papier, guziki, znaleziona szyszka, w każdej kuchni mąka, miód i jajko, a wierzę, że też w każdej rodzinie – ochota do twórczych działań i prób wdrażania w życie przemyśleń i postanowień!

Recenzja rodzica
Przygotuj się do świąt!

Każdy do świąt przygotowuje się na swój sposób. Jedni rozpoczynają od wielkich porządków, inni jeszcze większych zakupów, są tacy, dla których duchowe przygotowanie jest najważniejsze. Myślę, że we wszystkich domach święta są inne, niby Wigilia jak co roku, stół zastawiony dwunastoma potrawami. Jednak według mnie atmosferę w czasie świat tworzą ludzie. To, z jakimi emocjami zasiadają do tego stołu, jakie postanowienia w nich się rodzą, rozmowy, które prowadzą z bliskimi to wszystko ja nazywam magią świąt.


Kalendarz adwentowy jest pracą zbiorową. Kilka osób włożyło mnóstwo pracy, serca, aby ta książka tak wyglądała. A dla mnie jest piękna. Zacznijmy od walorów estetycznych, m.in. szorstkiej okładki – gdzie gwiazdki, bombki, tytuł odznaczają się od reszty. Każdą stronę otacza zielony łańcuch. Tytuł podzielony jest na 24 części-dni. Dzień ma swoje postanowienie i zadanie. Przeczytamy Królową Śniegu Hansa Christiana Andersena, nauczymy się słów kolędy Lulajże, Jezuniu. Znajdziemy instrukcję wykonania: lampionu, ramki na zdjęcie, girlandy, pachnących poduszeczek, kartki świątecznej i pierników. Na ostatnich stronach podpatrzymy, jak zrobić szopkę i przeczytamy Dziewczynkę z zapałkami. Nie potrzebujemy pięciu książek z: baśniami, kolędami, plastycznymi dekoracjami, opisami rytuałów świątecznych, przepisami kulinarnymi. Przed świętami zajrzyjmy do Kalendarza adwentowego. Odszukamy tam wszystko, co będzie pomocne w przygotowaniach. To wyjątkowa pozycja na wyjątkowy czas.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć