Warszawa

Kawa dla kota

Kawa dla kota

od 10 do 14 lat
ISBN: 978-83-10-12489-0
tagi: miłość  rodzina  tata 

Nowa rola starszej siostry i opiekunki do dzieci, samodzielny pobyt nad morzem, podczas którego Nela poznaje szalenie miłego Kota pijącego kawę, a także trudne spotkania z tatą to nowe wyzwania, z którymi dziewczyna będzie musiała się zmierzyć. Czy poradzi sobie ze stanem zakochania i będzie odpowiedzialną opiekunką? Jak poukłada sobie skomplikowane relacje z tatą?


Na szczęście z pomocą przychodzi pani Lila i jej nieoceniona "Księga kwiatów", a także Artysta – ojczym dziewczynki. To dzięki nim wszystko stanie się o wiele łatwiejsze...

Kawa dla kota to kontynuacja książki M jak dżeM.

Kup teraz

Recenzje książki (Kawa dla kota)

Recenzja bibliotekarza
Tato - naucz się mieć rodzinę!

Agnieszka Tyszka znów zaskakuje czytelnika nietypowymi skojarzeniami. Kawa dla kota to nie tylko opowieść o pierwszym zakochaniu nastolatki, ale również o pojawieniu się młodszego rodzeństwa w rodzinie, jak również problemie rozstań rodziców oraz o relacjach w nowych związkach.


Rodzina Nelki powiększa się o młodszą siostrzyczkę, która nastolatce kojarzy się z brzydkim zapachem, wiecznym zmęczeniem matki i przerzuceniem zainteresowania rodziców na nowe potomstwo. Nadchodzą wakacje, podczas, których Nelka musi odpocząć po stresującej sytuacji w dawnej szkole, gdzie stała się ofiarą mobbingu ze strony rówieśniczki Sandry.


W wakacje staje również przed problemem spotkania z dawno nie widzianym ojcem, który pewnego dnia zniknął z ich życia. Ojciec pojawia się w sytuacji, kiedy sam musi zmierzyć się dylematem - być  w nowym związku czy uciec jak poprzednio? Nelka  opowiada mu o samotności, jaką odczuwała w dzieciństwie. Namawia ojca, aby próbował nauczyć się mieć rodzinę.


Ciekawym motywem, który przewija się w opowiadaniu jest zapomniana mowa kwiatów. Dziewczynka w swoim pamiętniku układa bukiety, które wyrażają jej myśli i uczucia. Bukietowe przesłania przypominają nam trochę współczesne internetowe emotikony, a sama nazywa je kwiatowymi SMS-ami. Warto poznać ten kod, którym posługiwali się kiedyś nasi pradziadkowie i prababcie.


Pod opiekę nastolatki dostaje się niespodziewanie Sophia, dziewczynka  z sąsiedztwa, która pod presją swoich wykształconych rodziców codziennie uczy się kilku słów ze słownika wyrazów obcych. Pewnego dnia musi zmierzyć się ze słowem adopcja. Nie obędzie się również bez pytania - który z kotów wymienionych w powieści jest najważniejszy dla głównej bohaterki?


Spotkałam się z wypowiedzią nastoletniej czytelniczki, że nie ma tu nic ważnego, na co można by zwrócić uwagę. Nie zgadzam się stanowczo z taka opinią. Wartości są, tylko trzeba je umieć odczytać.


Agnieszka Tyszka na swoim blogu o sobie mówi: „Jestem szczęściarą! I to z wielu powodów… Przede wszystkim robię to, co lubię.” Moim zadaniem jest to widoczne w lekkości pióra, niecodziennym ujmowaniu w słowa trudnych problemów i formułowaniu prostych recept na ich rozwiązanie. Kawa dla kota ukazała się w przyjemnej dla oka serii „W kratkę”, w której wydano również kolejną publikację autorki pod tytułem M jak dżem.

Recenzja bibliotekarza
Osobliwości w zwyczajnych rzeczach

Kawa dla kota Agnieszki Tyszki to znakomita, mądra, ciepła i nietuzinkowa powieść dla młodzieży. Oprócz ciekawej historii (z wieloma zwrotami akcji), napisanej z humorem i pomysłem, znajdą tutaj również młode czytelniczki ciekawe rozwiązania wielu typowych dla nastolatek problemów. W tej wspaniałej książce porusza autorka bowiem tak ważne kwestie, jak m.in.: temat pierwszej miłości, buntu nastolatków oraz braku zrozumienia ze strony rodziców. Podejmie również wątek rozbitych rodzin, trudnych stosunków z dawno niewidzianym i nieodpowiedzialnym ojcem czy problem dzieci adoptowanych.


Główna bohaterka, czternastoletnia Nela to wrażliwa, sympatyczna, ale nieco zbuntowana dziewczyna. Mieszka z kilkumiesięczną przyrodnią siostrą Pysią, mamą oraz ojczymem Marcinem zwanym Artystą. Ma dość swojej nowo narodzonej siostrzyczki, która tylko płacze całymi dniami, absorbuje całą uwagę dorosłych, i którą wszyscy się zachwycają.
 

Na dodatek Nela nie potrafi dogadać się z ojcem - człowiekiem nieodpowiedzialnym, ale też złamanym przez życie, nie potrafiącym sobie poradzić z samym sobą. Ojciec Neli ciągle ucieka od problemów i swoim zachowaniem krzywdzi swoje kolejne dzieci.
Całkowitym przeciwieństwem okazuje się być ojczym – pomysłowy, rozsądny i idealny opiekun, który potrafi doradzić, rozśmieszyć i załagodzić konflikty.


W czasie wakacji Nela poznaje Kota – bardzo miłego chłopaka. Bardzo ostrożna (a może rozsądna dziewczyna!) nową znajomość pozostawia swojemu biegowi... Oryginalnym i bardzo interesującym dodatkiem (a może przerywnikiem literackim?) jest „Kwiatowy sms Neli”. Te „pachnące” sms-y ukazują, jak wiele zadziwiających osobliwości możemy odkryć w pozornie zwyczajnych rzeczach i sytuacjach. Zachęcam do lektury tej wyjątkowej powieści!


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć